Annak ellenére, hogy lecseng a pandémiát követő esküvődömping, 2023-ban tovább drágul a boldogító igen – jelezte az amerikai Zola esküvőszervező vállalat. A cég úgy számol, hogy az idei évben átlagosan 29 ezer dollárba fog kerülni egy esküvő, szemben a 2022-es 28 ezer dollárral. A drágulás oka a magas infláció, ami felhajtja a nélkülözhetetlen élelmiszerek árát és a munkaerőköltségeket. Hazánkban 2022 ismét rekordot hozott a házasságkötések számában, több mint 70 ezer pár kelt egybe. Ezeknek a kétharmadából lett esküvő, lagzi.
A Ceremóniamester Szövetség elnöke a Világgazdaság megkeresésére elmondta, hogy a magyarországi folyamatok eltérnek attól, amit az Egyesült Államokban lehet látni. Tóth Mihály kifejtette, hogy hazánkban 2022 ismét rekordot hozott a házasságkötések számában, több mint 70 ezer pár házasodott. Ezeknek a kétharmadából lett esküvő. A szakember véleménye, hogy mivel az USA-ban nincsen CSOK, így ott nem meglepő, hogy a pandémia utáni esküvőboom végével kevesebb lesz a házasságkötés, de Magyarországon továbbra is magas lesz a ceremóniák száma az állami támogatások miatt.
Ezzel együtt az esküvők Magyarországon is drágábbak lesznek az infláció okán, ez a hatás megegyezik azzal, amit a tengerentúlon lehet látni. Tóth Mihály szerint 2023-ban a legfontosabb trend a hazai esküvőpiacon az lesz, hogy a ceremóniák száma a tavalyi szinthez hasonló marad, viszont a költségek növekedése miatt ezek kisebb esküvők lesznek.
Az iparági szereplők egyöntetűen az étkezési és munkaerőköltségeket jelölték meg a legnagyobb problémának. Az infláció ezt a két tényezőt drágítja a legjobban, miközben ezek azok a pontok, ahonnan a legkevesebbet lehet engedni a ceremónia minőségének romlása nélkül.
A virágok, a dekoráció és a helyszínek is drágulnak, de ezek olyan tényezők, ahol könnyű kompromisszumot kötni. Az ételnél és az italoknál viszont ez nem ilyen egyszerű, ráadásul kiszolgálószemélyzet nélkül sem működhet egy esküvő. Ezek a kiadások jelentik a legnagyobb problémát
- mondta el a szakember.
Címlapkép: Getty Images