Egyes gyógyászati cikkek esetében egy év alatt drámaian csökkent a betegeknek rendelt eszközök száma, a kormány eredetileg a visszaélések miatt szigorította ezeknek az eszközöknek a felírását.
A Népszava beszámolója szerint idén gyógycipőből 92 ezerrel, speciális sebkötöző anyagokból több mint egymillió darabbal kevesebbet írtak fel a betegeknek, mint tavaly.
Elsősorban azokat az eszközöket érintette a csökkenés, amelyek felírását szakorvosi vizsgálathoz, illetve fotó készítéséhez köti a jogszabály
– írják.
Idén májusban szigorította az állam a gyógyászati segédeszközök felírását, ezután gyógycipőt csak elektronikus vényre rendelhettek az orvosok, és a felírásnál fotót kellett készíteniük a deformált lábról, vagy képalkotó diagnosztikai vizsgálat leletét is mellékelni kell.
Fotóval kell dokumentálni azokat a nehezen gyógyuló sebeket is, amelyek kezeléséhez speciális kötszerre van szükség. A szigorításra azután került sor, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat visszaéléséket tárt fel a gyógyászati segédeszközök piacán.
A bizonyított visszaélések visszaszorítása az eszközgyártók és forgalmazók érdeke is. Ám az adatokból az is látszik, hogy néhány termékcsoportban akár betegek tízezrei nem juthatnak eszközökhöz és előreláthatóan a biztosítónak 10 milliárdos megtakarítása lesz idén
– mondta Rásky László az Orvostechnikai Szövetség főtitkára a Népszavának.
Úgy véli, hogy ahol szakorvosi vizsgálathoz kötik például az eszköz felírhatóságát, amiatt maradhatnak ellátatlan betegek, mert képtelenek időpontot szerezni a szakrendelőbe. Így a rászoruló betegek a szükségesnél sokkal később jutnak el a szakorvoshoz, később kapják meg a számukra szükséges segédeszközöket is.
Címlapkép: Getty Images