Előbb-utóbb új gyümölcsfajtákból kell pálinkát főzni, mert az eddigi alapanyagok nem élik túl az éghajlatváltozást, alma és málna helyett jöhet a kivi – nyilatkozta az InfoRádióban a Pálinka Nemzeti Tanács elnöke.
A klímaváltozás jelentős hatást gyakorol a gyümölcstermesztésre, ami közvetlenül befolyásolja a hazai pálinkafőzést is. A Pálinka Nemzeti Tanács elnöke, Mihályi László az Inforádiónak adott interjújában rámutatott, hogy az idei tavaszi és nyári időjárási viszonyok – például a szokatlan viharok és esőzések – súlyos károkat okoztak a gyümölcsösökben, de a termés mennyisége így is elegendő lesz.
Az alma, körte és szilva idén jól termett, bár a minőség nem minden esetben ideális a pálinkafőzéshez.
A klímaváltozás hosszú távon azonban új kihívásokat jelent. Egyes gyümölcsfajták, mint a málna és a fekete ribizli, komolyan veszélyben vannak, míg a barack esetében a fagyok okoznak gondot.
Mint fogalmazott, rendkívül kézi munkaigényes a gyümölcstermesztés, és jelenleg nagyon nehéz kézi munkaerőt találni, miközben az ültetvények megfiatalítása is nagyon fontos feladat lenne. Mihályi László szerint a klímaváltozás miatt
főként a bogyós gyümölcsök vannak veszélyben, a málna „szinte teljesen ki fog kopni”, a fekete ribizli pedig már most is komoly fejtörést okoz a termelőknek.
Emiatt a pálinkafőzőknek új gyümölcsfajtákra, például kivi termesztésére kell átállniuk. Magyarországon már készítenek kivipálinkát is, ami azt mutatja, hogy a termelők igyekeznek alkalmazkodni a változó körülményekhez.
A Pálinka Nemzeti Tanács elnöke végül elmondta: helyi termesztésű gyümölcsből már Magyarországon is készül kivipálinka.
Címlapkép: Getty Images