Kemény recessziós időszak vette kezdetét még tavaly Szegeden, ami egyfajta „csendes elbocsátási hullámot” generált. Az addig feszített, lokális munkaerőpiacon hirtelen ezrek kerestek munkát. Nem csoda hát, hogy 2024-ben az országos átlag alatt maradtak a bérek. Holott jelentős tudományos központtal bír, egyeteme számos innovatív kutatóintézetnek ad helyet, gazdasága mindig is kiemelkedő szerepet játszott. Mégis mi történik Csongrád-Csanád megyében, és az ország egyik legszebb és legélhetőbb nagyvárosával? A HelloVidék kérdéseire Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója, valamint a Profession.hu szakembere válaszolt:
HelloVidék: Hazai viszonylatban hogyan teljesít Szeged, mekkora a munkanélküliség, hogyan alakult ez az elmúlt évben a gazdasági helyzete?
Nógrádi József: A vármegye munkanélküliségi indexe sokáig kiváló volt az elmúlt években. Sokáig szinte versenyben állt Fejér, Komárom-Esztergom és Győr-Moson-Sopron vármegyék nagyon kedvező adataival. Tavaly azonban egy recessziós időszak vette kezdetét, ami egyfajta „csendes elbocsátási hullámot” generált, és ez meg is látszik a munkanélküliségi adatokban. Az addig feszített, lokális munkaerőpiacon hirtelen ezrek kezdtek megjelenni, mint felszabaduló munkaerő.
Az elmúlt évtizedben kevés beruházás érkezett a megyébe. A Vestfrost bővülése (2020: 100fő), a Benepack (2023: 120fő) alumínium italdoboz gyár volt a kevés érezhető mértékű kivétel, és ezt követően robbant be a BYD (2024: 9.000fő) beruházása, ami jelentősen felrázta a várost. Szüksége is lesz ilyen és hasonló fejlesztésekre, mert a covid óta nem tapasztalt magasságokba pattant fel a munkanélküliség a régióban.
Profession.hu: 2024 első 9 hónapját vizsgálva Csongrád-Csanád vármegye országos viszonylatban a középmezőnyben helyezkedik el a meghirdetett álláslehetőségek mennyisége szempontjából. Az idei és a tavalyi év első 9 hónapját összehasonlítva ez idő alatt közel 6%-os csökkenés figyelhető meg átlagosan országos szinten az álláslehetőségek számában, Csongrád-Csanád vármegye esetében viszont közel 1%-os növekedés történt.
HelloVidék: Milyen nagyobb foglalkoztatók, gyárakat találunk, ez hogyan változott az elmúlt években? Van-e feljövőben új iparág- ipari szereplő - foglalkoztató (vagy épp fordítva....)
Profession.hu: A legnagyobb növekedés 2023 és 2024 első 9 hónapját összehasonlítva a bank, biztosítás, bróker kategóriában (206%), a szállítás beszerzés logisztika (138%), a vendéglátás, hotel, idegenforgalom (127%), az egészségügy, gyógyszeripar (124%), és az egészségügy, gyógyszeripar (124%) területén figyelhető meg.
Nógrádi József: A helyi nagy foglalkoztatók szinte évtizedek óta jelen vannak a megye és Szeged életében is. A Pick Szeged (élelemiszergyártás), a ContiTech Fluid (autóipari gumitömlőgyár), ContiTech Rubber Industry (egyéb gumitermékek gyártása), a Hungerit Zrt (baromfifeldolgozó), a Sole-Mizo (tejtermék gyártás), az MVM Démász (áramszolgáltató), illetve a Givaudan Hungary (egyéb élelmiszergyártás). A legtöbben a feldolgozóiparban és kereskedelemben dolgoznak a régióban, jellemzően közepes méretű vállalkozásokban (50-250fő közötti létszám)
HelloVidék: Hogyan alakult a bérezés, többi nagyvároshoz megyékhez viszonyítva a megyében - és a megyeszékhelyen?
Nógrádi József: A fizikai bérek tekintetében átlagosan 9 százalékos béremelést érzékeltünk az elmúlt évben. Így az általunk mért bruttó átlagbérek fizikai oldalon 360 eFt/hó (betanított munkás), illetve 470eFt (szakmunkás) voltak.
Profession.hu: A hirdetésekben megjelölt bérezés alapján Csongrád-Csanád vármegye az országos átlag alatt helyezkedik el a fizetések tekintetében. A vármegyében 300 120 forint az átlagos nettó fizetési igény, ez az érték Budapesten a legmagasabb, ahol 362 470, a legalacsonyabb pedig Nógrád vármegyében, ahol 286 960 Ft.
HelloVidék: A megyében, a déli határszélen milyen munkaerőt keresnek a legjobban, mik a legjobban fizető állások? Mennyire számít Románia közelsége - munkaerőpiaci szempontból van átjárás?
Nógrádi József: Az aktuálisan hirdetett álláshelyek mindig nagyban függenek a munkaerőpiac helyzetétől. A létszámadatokat elnézve alig van olyan cég, ahol pozitív változás történt volna, sokkal inkább volt jellemző a létszámcsökkenés az elmúlt időszakban. Összehasonlítva más vármegyékkel, Csongrád-Csanád az egyik sereghajtó az elérhető, üres állások tekintetében (legalábbis az állam felé lejelentett állásokat tekintve). Amennyiben azonban versenypiaci hirdetéseket vetjük össze egymással, már árnyaltabb a kép, mert ott a középmezőnyben helyezkedik el a régió, látszik az aktivitás a piacon.
Az elérhető állások tekintetében rendkívül színes a kép. Szinte minden terület képviselteti magát. Természetesen a szakmunkák vezetnek a gyártással (gépkezelők, betanított operátorok) és a kereskedelmi állásokkal (bolti eladó, területi képviselő, raktáros) együtt, de magas a pénzügyi tevékenységre vagy banki-biztosítási állásra vonatkozó hirdetésszám, ahogy az SSC-be történő toborzás is.
Románia felzárkózott hozzánk, és vannak olyan negyedévek, amikor már megelőz bennünket az átlagbérek szintjén.
Az igazán erős beruházások ott is jellemzően az autóiparhoz köthetők, emiatt a recesszió ott is érzékelhető most, így olyan mértékű elszívó erő vagy a verseny nem érzékelhető, mint amilyen az osztrák határ környékén van. Ugyanakkor fontos szem előtt tartani, hogy Romániában dupla akkora a betöltetlen álláshelyek száma, mint Magyarországon és ez egy fellendülés esetén még lehet majd kockázat ránk nézve: nem csupán a most itt dolgozó román állampolgárok térnének haza, hanem itthoni munkaerőt is képesek lehetnek elszívni adott helyzetekben.
Profession.hu: A hirdetésekben megjelölt bérezések átlaga alapján Csongrád-Csanád vármegyében a legmagasabb fizetést a mérnöki területeken kaphatják a munkavállaók (nettó 515 880 Ft),ezt a mezőgazdaság, környezet kategória követi (nettó 402 550 Ft), majd az IT, programozás, fejlesztés (381 090 Ft). Ugyancsak a hirdetésekben megjelölt bérezések átlaga alapján a konkrét szakmákat vizsgálva az értékesítési, kereskedelmi vezető (nettó 457 240 Ft), a programozó, fejlesztő (nettó 394 730 Ft). A tavalyi és az idei év első 9 hónapját összehasonlítva a legnagyobb emelkedés az álláshirdetések számában a szakmunka (26,1%), a fizikai segéd és betanított munka (12,6%), valamint az értékesítés, kereskedelem (9,8%) kategóriákban mutatkozott.
HelloVidék: Lehet tudni, hány vendégmunkás dolgozik Szegeden és környékén, jellemzően hol és milyen munkakörökbe toboroznak. Átlagosan mennyit keresnek?
Nógrádi József: A 2023-decemberében közzétett információk szerint a kiadott engedélyek száma: 844 fő. Ezzel az érvényes engedélyek száma elérte az 1378 db-ot. Mivel az országos adatok az idei évben töredékét mutatják a tavalyi évnek, ezért adatok nélkül is bátran merjük azt állítani, hogy ez a szám itt is visszaesett azóta. A munkakörök egyrészt a gyártást fedik le, illetve a régió erősen érdekelt a mezőgazdaságban, és itt az egyik legmagasabb az idénymunkások aránya is. A vendégmunkások keresete az adott munkakörökben nem térhet el a hazaiakétól.
Címlapkép: Getty Images