Rejtélyes okokból pusztulnak az őzek az Alföldön: már több ezer elhullott

HelloVidék 2024. november 20. 20:03

Egyelőre nem tudni, mi áll a térségi őzpusztulás hátterében. Soós László, a Maros-Csongrád Tájegység fővadásza szerint a probléma összetett, az elmúlt két évben több tényező együttes hatása ért össze - írja a Délmagyar.hu.


 

Nehéz szívvel figyelik a vadászok az őzpusztulást a Dél-Alföldön, így Csongrád-Csanádban is. A delmagyar.hu beszámolója szerint a vármegyében a 2000-ben 14 240-re becsült egyedszám 2022-re megduplázódott, majd a 29 ezres állomány mostanra 24 ezerre csökkent. Két év leforgása alatt ez 20 százalékos fogyást jelent, azonban a Csongrád-Csanád vármegyét részben magába foglaló Maros-Csongrád Tájegységben még rosszabb a helyzet: itt 30 százalékkal csökkent az őzállomány. A beszámoló szerint

A Délmagyar.hu nak azt nyilatkozta Soós László, a Maros-Csongrád Tájegység fővadásza, hogy például az újonnan megjelenő gombafajok toxinjai is közrejátszhatnak, melyek idegrendszeri tüneteket okozhatnak. Hozzáteszik, hasonló fertőzések állhatnak a dámok agancstövének rothadása mögött is, ami hatással lehet a szaporodásbiológiára.

Ennek hatására az állatok szervezetében elszaporodhatnak a külső- és belső kórokozók, paraziták. A vadak így egyre rosszabb állapotban vágnak neki a téli időszaknak. Emellett a ragadozókkal is probléma van, jelentősen elszaporodtak a sakálok - írják.

A fővadász szerint a rendszert összességében kell vizsgálni, amelynek egyik kis szelete a vadgazdálkodás. A Dél-Alföldön hatvan-hetven éve jelent meg az őz, amely birtokba vette a mezőgazdasági területeket. Az állomány védelme érdekében a természetes élőhelyeket folyamatosan fejlesztik.

Címlapkép: Getty Images