Rejtélyes okokból pusztulnak az őzek az Alföldön: már több ezer elhullott
Egyelőre nem ismert, pontosan mi az oka a térségi őzpusztulásnak. A Maros-Csongrád Tájegység fővadásza úgy véli, összetett a probléma, több tényező hatásai értek össze.
Egyelőre nem ismert, pontosan mi az oka a térségi őzpusztulásnak. A Maros-Csongrád Tájegység fővadásza úgy véli, összetett a probléma, több tényező hatásai értek össze.
A problémát fokozza, hogy az őzek természetes ellensége, a sakálállomány rendkívüli módon elszaporodott.
Egy hét alatt 13 elpusztult őzet találtak a tűzoltók a Tataháza melletti szennyvíztározóban.
"Nem kell megmenteni, nem árva! Ha az erdőt járva bozótban megbúvó őzgidát látunk, ne fogjuk meg, valószínűleg anyja elfektette, táplálni visszamegy érte" - figyelmeztet Facebook-posztjában a Szombathelyi Erdészeti Zrt.
Sok esetben nem csak emberek, de állatok is veszélybe kerülnek.
Óriási lyukat hagyott a szélvédő közepén, az ablak szilánkosra tört, miután az esti órákban őz csapódott egy fekete BMW-be a Vas megyei Kisunyom közelében. Az állatot egy másik autós ütötte el, ezután repült át a vad a szemközti sávba.
A kertek és házak körül előfordulnak olykor vadon élő állatok. Viszont fontos lenne az állatbetöréseket megakadályozása, hiszen akár betegséget is terjeszthetnek. Mint az idén Szabolcsban felbukkanó veszett róka is.
Ezek túlnyomó többsége azonban, amint arra a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a figyelmet, nem árva, a legnagyobb segítség számukra az, ha nem visszük haza őket!
Elképesztő szerencséje volt az autósnak, aki előtt őzek futottak át az úton. Épp Tiszavárkony közelében járt, mikor az állatok felbukkantak. A sofőr kamerája rögzítette is az esetet. Szerencsére nem történt baleset.
Hasonló a helyzet a kirándulás során talált, szüleikre várva mozdulatlanul fekve rejtőzködő őzgidákkal, nyúl-, nyest- és mókuskölykökkel, vadmalacokkal, de ezeket jó szaglású szüleik miatt megfogni sem szabad!
Az elmúlt három évben eltűnt a Békés megyei őztörzsállomány mintegy egyharmada, a szakemberek találagatják az okot.
Van néhány barátságosabb módszer is, amivel érdemes megpróbálkozni, amivel meg tudjuk előzni az állatbetöréseket. Ezeknek jártunk most utána.
Fehér őz éldegél Vas vármegyében. A különleges példányra egy természetjáró lett figyelmes, és sikerült róla videófelvételt is készítenie. A pigmenthiányos állatok rendkívül ritkák, 50-70 ezerből egyet érint ez a genetikai rendellenesség.
Ilyet tényleg ritkán láthatunk: jól megtréfálta a természet a bakonyi egyszarvú őzikét, valódi „unikornist” láthatunk a természetfotós képein.
Persze nem csak a sünök, más vadállat is megfordulhat a kertünkben, megdézsmálva az őszi csemegéket a kertünkben. Mire érdemes figyelni? Miért kaphatunk bírságot? Ennek jártunk most utána.
A tűzoltók szabadították ki, ezután az az őzbakot szabadon engedték a nagyberekben.
Fém kerítésbe szorult egy őz szerdán korán reggel Pásztón, a Fő utcán. Az eset során az őz nem szenvedett sérülést, kiszabadítását követően elszaladt a helyszínről.
Siófoki tűzoltók mentettek meg egy őzbakot. Az állat egy építési területen szorult be a kerítésbe az Ezüstparton a hét közepén. Nem tudni, pontosan hogy került a jószág a kelepcébe, feltételezhetően valami vagy valaki megijesztette.
Az őz hazánk legnagyobb egyedszámú és legelterjedtebb nagyvadfaja (országos állományát 375 500-ra becsülik). A nagyvadgázolások során ezen faj egyedeit ütik el leggyakrabban az autók, jelentős részben július és augusztus közepe között.
Az egyik állat a szemből érkező autóra is rázuhant, és bár a balesetben a sofőrök nem sérültek meg, két állat viszont elpusztult. Télen a vadak táplálékot keresve gyakrabban kerülnek az utak közelébe, ezért ilyenkor érdemes sokkal óvatosabban autózni.