Durva drágulás a magyar boltokban: a tojás 50%-kal, a tej 10% fölött - Mi vár ránk a boltokban 2025-ben?

Agrárszektor   
  Megosztom
Durva drágulás a magyar boltokban: a tojás 50%-kal, a tej 10% fölött - Mi vár ránk a boltokban 2025-ben?

Az élelmiszerek árának emelkedése Magyarországon az elmúlt hónapokban jelentős volt, egyes termékeknél, mint például a tojás vagy a tejtermékek, akár 30-50%-os drágulást is tapasztalttunk. Raskó György agrárközgazdász szerint a magyar élelmiszerárak európai szinten is kiemelkedően magasak, miközben a jövedelmek jóval alacsonyabbak, mint nyugaton.

Szeptember óta araszol felfelé az élelmiszerinfláció Magyarországon, decemberben pedig - éves összevetésben - 4% fölött lesz. Ezzel az élelmiszerek drágulása az "átlagos" inflációs szint felett a lesz, az üzemanyagok és a szolgáltatások árának emelkedésével együtt - mondta el az Agrárszektornak Raskó György. Az agrárközgazdász beszélt arról is, hogy az élelmiszerek között vannak olyan tételek, amelyeknek rendkívüli mértékben emelkedett az ára decemberben: ilyen például a tojás, amelynek a beszerzési ára 30-50%-kal nőtt, de a tejek és tejtermékek ára is 10% fölötti mértékben drágult. Ezen a téren azonban nagy a szórás, nehéz átlagot értéket mondani - tette hozzá a szakember.

A diszkontláncok dominálják a piacot, míg más üzletek a verseny miatt veszteségesen működnek.

A szakértő kiemelte, hogy a magyar háztartások élelmiszerre fordított kiadásai drámaian megnőttek, az áfa csökkentése pedig elengedhetetlen lenne.

Magyarországon utoljára 2021-ben voltak a nagy tömegek számára is elfogadhatók az élelmiszarárak. 2021 novembere óta egyes termékek, mint például a vaj, a kenyér, a tojás és a tejföl több mint 100%-kal megdrágultak, de a cukor, a liszt és a tej ára is 70% körül emelkedett. A bérek és a nyugdíjak növekedése azonban messze elmaradt ettől, így a lakosság számára az élelmiszer nagyon drága termékké vált

- mondta el Raskó György.

Bár az élelmiszerinfláció lassulása várható, az árak továbbra is magasak maradnak

A szakember szerint éppen ezért minél fontosabb lenne az európai szinten ugyancsak rekorder 27%-os áfa csökkentése, mert a magyar jövedelemszint már nem bírja ezt el.

A szakember úgy látta, hogy az ünnepi időszak után, a jövő év elején az élelmiszerinfláció le fog lassulni. Ennek oka egyszerű: nincs pénze a lakosságnak, és az alapanyagok árán sincs nyomás. Ezzel együtt az élelmiszerinfláció az általánosnál magasabb marad. Az előrejelzések szerint a következő időszakban 3,8-4,4% körüli inflációval lehet számolni, ez azonban az élelmiszereknél még magasabb lesz

A teljes cikk az Agrárszektoron olvasható, ITT!

Címlapkép: Getty Images

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

agrárszektor

élelmiszer

árak

infláció