- Ezeket a kerti munkákat mindenképp végezd el júniusban: itt a nyár eleji feladatlista
- Ezen bukik el a legtöbb hobbikertész: gondold át, mielőtt belefogsz
- Ezt a legtöbb hobbikertész elrontja: itt a 6 pontos feketelista
- Igazi vitaminbomba: ez a természetes csodaszer a legtöbb betegségtől megvéd
- Népbetegség gyógymódja rejtőzik a magyar kertekben: ilyen egyszerű lenne?
Egy friss kutatás szerint, mely a British Journal of Sports Medicine című lapban jelent meg, 20 százalékkal csökkentheti az elhalálozás esélyét, ha hetente legalább egyszer 10-60 percen keresztül közepesen megerőltető munkát végzünk, például takarítunk, táncolunk, vagy kertészkedünk.
Ez azt jelenti, hogy például a virágültetés, a gyomlálás, vagy más kertészeti munkák egyfajta terápiaként hatnak ránk; megnyugszunk tőlük, sőt erőnlétünk is fejlődik általa. A kutatók 88 ezer 40 és 85 év közötti amerikai felnőttet vizsgáltak meg. A kutatás alkalmával rájöttek, hogy azoknál, akik rendszeresen „szabadidős fizikai aktivitást” végeznek, jóval kevesebb a betegségek miatti elhalálozások száma. A tanulmánynál minden féle betegséget vizsgáltak, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket és a rák bizonyos típusait is, írja cikkében a TipHero.
A kutatás szerint azoknak, akik rendszeresen, hetente legalább egyszer 10-60 percet könnyű fizikai tevékenységgel töltenek – mint például kertészkedés, tánc – 18 százalékkal kevesebb az esélyük arra, hogy valamiféle betegség miatt halálozzanak el. Azoknak, akik hasonló tevékenységet folytatnak, de erre 2,5-5 órát szánnak hetente, 31 százalékkal csökken a betegségekből adódó elhalálozási esélye.
A legnagyobb pozitívum azoknál volt megfigyelhető a kutatás során, akik 20-30 órát töltöttek könnyű fizikai tevékenységekkel, mint például sétával, kertészkedéssel és tánccal. Ezeknek a mozgásformáknak mindegyike erősíti a szívet és a tüdőt, valamint formában tartja az izmokat.
A tanulmány elkészítéséhez a kutatók 11 éven keresztül követték a résztvevőket, egészen a halálukig. Minden résztvevővel fizikai felméréseket készítettek, és abból vonták le a következtetéseket, hogy az adott személyek milyen hosszan bírták végrehajtani ezeket a testnevelési feladatokat. A kutatásban résztvevők minél edzettebbek voltak, annál kevesebb volt az elhalálozási arányuk.
Bár lehet, hogy nem is vesszük észre, de az intenzív kerti munka felér egy edzéssel: emeléssel, hajlítással, guggolással, ásással, ültetéssel és gereblyézéssel elérhetjük azt az eredményt, melyet az edzőteremben is. Amennyiben legalább néhány órát töltünk kertészkedéssel hetente, igen jót tehetünk mind fizikális állapotunknak, mind mentális egészségünknek. A kimutatások szerint azok, akik kertészkednek boldogabbak, kevésbé figyelhető meg náluk a depresszió, a szorongás és a stressz.
Ez a tanulmány a Betegségellenőrzési és -megelőzési központ (Centers for Desease Control and Prevention, CDC) Nemzeti egészségügyi felmérésének (National Health Interview Survey) részét képezte, amely a kutatási információkat közemberektől nyerte. A tanulmányban résztvevőknek nem volt olyan kedvezőtlen egészségügyi állapotuk, amely befolyásolta volna az eredményeket.
Jó hír a felnőtteknek: akik akár csak egy kis mozgást végeznek heti rendszerességgel, nagyban csökkentik a betegségek kialakulásának esélyét. Épp ezért ajánlott, hogy minél többen rászánják magukat egy kis kocogásra, vagy kertészkedésre, főleg abban az esetben, ha ülőmunkát végeznek.
A Betegségellenőrzési és -megelőzési központ megosztott néhány tippet azoknak, akik edzésként tekintenek a kertészkedésre:
- Próbálj legalább 2-5 órát kertészkedni hetente, ha lehetséges a családod körében.
- Védekezz az erős nap és a rovarok, különösen a kullancsok ellen.
- Amennyiben túl megterhelőnek érzed a kertészkedést – például ha sokáig ülőmunkát végeztél –, próbáld meg fokozatosan csinálni: kezdetben vállalj kevesebbet, majd végezz egyre megterhelőbb műveleteket, egyre hosszabb ideig.
- Bizonyosodj meg róla, hogy be vagy oltva tetanusz ellen.