Ahogy beszámolójukban írják, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság Chernel-kerti Madárvédelmi Mentőközpontjában felépült vagy felcseperedett madarakat elengedés előtt egyedi jelölőgyűrűvel látják el, ezáltal kaphatnak róluk visszajelzést a jövőben. Idén tavasszal a Chernel-kerti arborétumban is elkezdték a madárgyűrűzést és több helyen húzták ki a madarak megfogására alkalmas függönyhálókat.
A márciustól októberig tartó időszakban, 11 alkalom során 17 madárfaj 201 példányára került gyűrű. A kertben költő és a vonulási időszakban előforduló madarak fajösszetételének és állományának vizsgálatán túl, a cél a mentett énekesmadaraink esetleges visszafogása volt, mely fontos információt szolgáltathat túlélésük sikerességéről.
A mentett madaraink közül 6 példányt sikerült visszafognunk. Az egyik egy széncinege volt, akit még május közepén találtak Szombathelyen röpképtelen fiókaként. A madár hozzánk került és sikeresen felneveltük. Elengedése után másfél hónappal később egy cinkecsapat társaságában került a hálóba
- írják a szakemberek, akik kitértek arra is, hogy októberben öt általuk nevelt őszapóval találkozhattak újra. A madarak egy viharos áprilisi nap után érkeztek meg „fészkestül”, és május közepén engedték el őket. 145 nappal később, teljesen egészségesen, jó kondícióban együtt kerültek visszafogásra. Természetesen, adataik felvétele után mindegyikük szabadon távozhatott.
A fenti megkerülések azt bizonyítják, hogy munkánk nem hiábavaló, hiszen ezek az emberkéz által nevelt énekesmadarak sikeresen vissza tudtak illeszkedni a természetbe
- írja Ottó Erzsébet, a park munkatársa.