Áprilisban már igazi kertészkedős hónap, feladatból pedig van bőven. Éppen ezért a STIHL szakértői összegyűjtöttek 5 teendőt, amelyet ajánlott már most elvégezni, hogy kertünk a legjobb formába lendüljön. Lássuk melyek ezek!
1. tipp: Hozza formába kerti gépeit!
Tavasszal, az első használat előtt érdemes a kerti gépeket átnézni és a szükséges karbantartási műveleteket elvégezni, hogy a szezont megfelelő felkészültségben várják. A négyütemű benzinmotoros gépek motorolaját ajánlott lecserélni, mert az állás folyamán az olaj kenőképessége csökkenhet. A nyírókések ellenőrzése is elengedhetetlen: a repedezett késeket ki kell cserélni, valamint a csorba, életlen késeket mindenképpen meg kell élezni.
2. tipp: Metszés és gondos ápolás.
A kora tavaszi munkák első feladatai közé tartozik a száraz falevelek, növényi részek eltakarítása. Vezeték nélküli, beépített akkumulátoros fúvógép segítségével könnyen összegyűjthetjük a gyepről és a bokrok alól a lehullott lombot és a száraz növényi részeket. Az vékonyabb, zöld ágakat könnyen metszhetjük metszőollóval, viszont a vastagabb, elszáradt ágakhoz egy bizonyos vastagság után már akkumulátoros ágvágó ajánlott. Ha sövényről van szó, akkor a megfelelő formázáshoz hasznos eszköz egy nagy vágásteljesítményű sövényvágó.
Az akkumulátoros technológiának köszönhetően a gépek különösebb előkészületek nélkül azonnal használatba vehetők, rendkívül csendesek, így a szomszédokat sem zavarjuk a kerti teendőink során
– javasolja a STIHL kertápolási szakértője.
Ahány kerti növény, annyiféle metszési megoldás, viszont egy mindenképpen közös: az utókezelés. A metszés után mindenképp végezzük el a kora tavaszi lemosó permetezést, így az áttelelt kártevőket, kórokozókat még idejében elpusztíthatjuk
- teszi hozzá a szakértő.
3. tipp: Gyepszellőztetés, igazi wellness a gyepnek!
A tökéletes pázsithoz nem elég a rendszeres fűnyírás, a gyepszellőztetés is elengedhetetlen, amely az egyik legfontosabb feladat, amit el kell végeznünk a tavaszi kerti munkák során. A füves területen, a talaj felszínén kialakul egy filcszerű réteg, amely meggátolja a megfelelő folyadék- és tápanyagfelvételét. Ha nem szellőztetjük a gyepet, akkor foltokban elhalhat, ritkulhat, sárgulhat és akár teljesen ki is pusztulhat. A gyepszellőztetést géppel érdemes végezni, lehetőség szerint 15 fok feletti hőmérsékletnél, évente kétszer, tavasszal és ősszel.
A legideálisabb, ha minimum 1 cm mélyre vág a gyepszellőztető, majd foszforban gazdag tápanyagot és bőséges vizet kap a gyep. Elsőre ijesztő lehet a megtépázott pázsit látványa, viszont legkésőbb 10 nap múlva visszanyeri eredeti állapotát, két hét múlva pedig egyenesen ragyogni fog a szellőztetés előtthöz képest
- ismerteti a szakértő.
4. tipp: Komposztáljunk, amit lehet!
A fáradhatatlan munka gyümölcse nemcsak az újjászületett kert, hanem a rengeteg zöldhulladék is, amely kincset ér. A levágott vesszőket, ágakat kerti aprítógép segítségével vágjuk apró méretűre, jelentősen csökkentve ezzel a hulladék térfogatát.
A komposztálás jó a kertünknek, a pénztárcánknak és a környezetnek is. Ha komposztálunk, akkor nem kell elszállíttatnunk a keletkező zöldhulladékot, sőt, a kezdés után már egy évvel értékes, tápanyagban gazdag humuszt kapunk
- hangsúlyozza a szakértő.
5. tipp: Kreatív ötletek a szabadban!
Otthon, a szabadban töltött idő nem csak akkor lehet hasznos, ha a kert gondozásával töltjük. A barkácsolás igazi kikapcsolódást, feltöltődést jelenthet akár egyedül végezzük, akár a gyerekeket bevonva lehet közös családi program. Készíthetünk menedéket a kert hasznos lakóinak a madaraknak és rovaroknak. Az otthoni barkácsolás akkor tud igazán feltöltődést jelenteni, ha a munkához profi eszközeink, gépeink vannak. A faanyag aprításához, méretre vágásához használjunk akkumulátoros ágvágót, mely a hagyományos fűrészeléshez képest jóval hatékonyabb és könnyebb vele a munka.
Címlapkép: Getty Images