A rendkívüli aszályhelyzet és az energiaárak mezőgazdaságban okozott következményeinek kezelését szolgáló kormányzati intézkedések meghozatala érdekében aszály veszélyhelyzeti operatív törzset alakít a kormány
- jelentette be a napokban Nagy István agrárminiszter, továbbá arra hívta fel a figyelmet, hogy Európa területének csaknem fele szenved a csapadék hiányától, hazánknak pedig történelmi szárazsággal kell szembenéznie.
Július közepére az ország területének döntő többségén súlyos vagy nagyfokú aszály alakult ki. A búzánál elkönyvelt mintegy 25 százalékos terméskiesés után mára a kukoricaállomány az Alföldön és Közép-Magyarországon a területek jelentős részén lényegében megsemmisült, és a tartós vízhiány most már a dunántúli régiók termését is fenyegeti
- tette hozzá.
Nagy István kiemelte, az alföldi területeken a gyepek is teljesen kisültek, a gazdálkodók nem tudnak legeltetni és alig tudtak kaszálni. Az Agrárminisztérium becslése szerint az aszálykárral sújtott, a kárenyhítési rendszerben bejelentett összes terület nagysága elérheti az 1 millió hektárt a szántóföldek tekintetében. Hangsúlyozta, a mezőgazdaságot sújtó katasztrofális aszályhelyzet és az energiaárak következményeinek kezelése érdekében aszály veszélyhelyzeti operatív törzs jön létre, amely haladéktalanul megkezdi a munkáját a magyar agrárium előtt álló kihívások és a gazdák nehézségeinek leküzdése érdekében.
Kifejtette, a kialakult helyzetben a kormány minden lehetséges eszközzel támogatja az agráriumból élőket. A tárcavezető leszögezte, mindig a magyar gazdák mellett állunk, akik minden nehézség - világjárvány, munkaerőhiány, hosszantartó szárazság, aszály, rendkívül magas inputárak, energiaárak, valamint az orosz-ukrán háború következményei - ellenére munkájukkal biztosítják a folyamatos termelést és a minőségi élelmiszerellátást, melyért mindannyiunk elismerését megérdemlik.
A magyar gazdák áldozatos tevékenységének köszönhetően kerülhet minden nap friss és egészséges élelmiszer a magyar családok asztalira. A történelmi aszályhelyzet leküzdését és a biztonságos élelmiszer-ellátás fenntartását prioritásként kezeli az agrártárca
- húzta alá a miniszter.
Mi tehetnek az otthon, saját konyhakertben gazdálkodók?
Ha egészséges kertről van szó, nagyon fontos a megfelelő talajnedvesség fenntartása. A nyár beköszöntével a szerves összetevőket nem tartalmazó talaj gyorsan kiszárad, és ahelyett, hogy felszívná a vizet, valójában taszítja a vizet. Ezt hidrofób talajnak nevezik. Ennek elkerülése érdekében a kert talaját a lehető legegészségesebben kell tartani, hogy a víz könnyen elérje a növény gyökereit.
Akkor lehet megállapítani, hogy a talaj száraz, ha a víz a talaj tetejére kerül, mielőtt felszívódna. Ha azt vesszük észre, hogy a kertünk kiszáradt, akkor a lehető leggyorsabban cselekednie kell. Íme, néhány tipp, amelyek segítségével újraéleszthetjük a száraz talajt, és nedvesen tarthatjuk, hogy a kerti növényeink virágozhassanak.
Szerves anyagok használata a nedvességmegtartás javítására
A kerti talajnak rengeteg szerves tápanyagra van szüksége a hatékony víztartáshoz. Alapvetően minél több természetes összetevőt tartalmaz a talaj, annál hidratáltabb lesz. A száraz talaj kezelésére használt szerves összetevők néhány leggyakoribb formája:
- Komposzt – A szerves anyagok egyik legjobb formája a komposzt. Jó talajszerkezetet alakít ki, jobb víz- és tápanyag-visszatartást tesz lehetővé, és megvédi kerti növényeit számos kerti betegségtől. Saját komposztot készíthetünk bomló elemekből, például gyümölcs- és zöldségmaradványokból. Vidékiek előnyben: szerezz trágyát! Régen, nagyanyáink által használt állati trágya minimálisra csökkenti a nitrátok kimosódását a talajban. Számos istállóból és farmról beszerezhetünk állati trágyát sőt, van, ahol árulják is. A trágyát addig kell komposztálni, amíg sötét, szagtalan anyaggá nem válik, mielőtt a talajba adná. Erre azért érdemes figyelni.
- Tőzegmoha – A tőzegmoha nagyon nedvszívó anyag, amely kiválóan javítja a vízvisszatartást. Nehéz talajokban is elősegíti a jó vízelvezetést, és megkönnyíti a talaj összetételét is.
- Levágott fű – A levágott fű gazdagítja a talajt, megőrzi a nedvességet, és megakadályozza a gyomok növekedését. Csak győződjön meg arról, hogy a levágott pázsit nem tartalmaz gyommagot, különben az egész kertben kihajt.
- Mulcs – Sok kertész esküszik a talajtakaróra, és annak képességére, hogy hűti a talajt és nagyon jól megtartja a nedvességet. A szerves talajtakarók idővel lebomlanak, és javítják a talaj egészségét. Ez tökéletes környezetet teremt a növények fejlődéséhez, miközben védi őket az eróziótól.
Így juttasuk a szerves anyagokat a kerti talajhoz:
1. lépés: Egy ásóval adjunk hozzá körülbelül 2-3 hüvelyknyi szerves anyagot a termőtalajba. A komposzt, az állati trágya és a tőzegmoha nemcsak javítja a talaj nedvességmegtartását, hanem vonzza a férgeket is, amelyek elősegítik a víz átáramlását a talajon. Ha nehéz agyagos talajjal van dolgunk, használjunk homok és szervesanyagok keverékét, hogy csökkentsük a vizesedést.
2. lépés: Fedjük le a talajt egy vékony újságréteggel. Ne használjunk műanyagot, mert ez megakadályozza a levegő és a víz behatolását a talajba. Áztassuk be az újságot, és fedjük le talajtakaróval, hogy szabályozzuk a talaj hőmérsékletét, csökkentse a párolgást és minimalizáljuk a víz elfolyását.
3. lépés: Válasszunk olyan öntözési módot, amely a lehető legközelebb juttatja el a vizet a növény gyökereihez anélkül, hogy átterjedne a kert más területeire. Ha tömlőt használunk, irányítsuk közvetlenül a növény tövére, elkerülve a leveleket. Mélyen és lassan öntözzük a növényeket, ügyelve arra, hogy olyan ütemben öntözzük a növényeket, hogy az képes legyen felszívni a vizet. Nagy kertekbe áztatótömlő vagy csepegtető öntözőrendszer ajánlott, hogy a legjobb víz behatoljon a növény gyökereibe.
4. lépés: Hetente egyszer vagy kétszer öntözzük meg növényeinket. A kert öntözése előtt vegyük figyelembe a talajt és az időjárási viszonyokat. A maximális nedvességfelvétel érdekében érdemes kora reggel öntözni.
Címlapkép: Getty Images