Tudod mi az allelopátia? Pedig óriási hatással van a te kertedre is! Ismerd meg a növénytársítás, a vetésforgó és az allelopátia adta előnyöket. A termésed múlhat rajta - írta cikkében az Agrárszektor.
A növényvédelem ma már nem csak a növényvédőszeres permetezéseket jelenti. A vásárlók is egyre tudatosabbak, és igénylik, hogy az élelmiszer alapanyagok minél kevesebb növényvédőszeres kezelést kapjanak, de az Európai Uniós elvek is erre tartanak, folyamatosak a hatóanyag kivonások, és egyre terjednek a biológiai védekezési módszerek, nem csak a bio-termesztést folytatók körében - írta cikkében az Agrárszektor.
Allelopátia, a vegyszermentes termesztés egyik alapja
Allelopátia a neve a növények, algák, baktériumok, gombák (sőt a korallok sem kivételek) azon tulajdonságának, ami lehetővé teszi, hogy szerves vegyületek, bioreagensek kibocsátásával szomszédjaik életfolyamatait befolyásolhassák, azok növekedését elősegíthessék vagy gátolhassák, sőt akár magjaik csírázását is megakadályozhassák. Nagyon jó példa erre egy akácerdő, aminek az aljnövényzete annyira gyér, hogy csak néhány fűfajból áll. Az akác gyökerei olyan anyagokat bocsátanak ki, amelyek szinte minden más növény megtelepedését gátolják a közelükben.
Jó a fajgazdagság
Míg egy mezőgazdasági termesztőüzemben a monokultúra a jellemző, azaz nagy területen rendszerint egy, vagy nem sokféle növényt termesztenek, addig egy kiskertben pont ennek ellenkezője az igaz: kis területen, nagy a fajgazdasgság. Ez a kórokozók és kártevők megtelepedése szempontjából, a termelő szemszögéből nézve jó. Hiszen ahol ugyanannak a fajnak sok egyede található, ott előbb-utóbb nagy számban megjelennek a kórokozói és kártevő. Ahol kis területen sokféle növény él, nagy a diverzitás ott is jelennek meg ugyan nem fajspecifikus kórokozók és kártevők, de az adott fajok specifikus kártevői kevésbé találják meg a számításaikat, inkább oda mennek, ahol gazdanövényük nagy egyedszámban megtalálható. Emellett kis területen jobban átláthatók a növények, növényvédelmi probléma esetén hamar be lehet avatkozni. A tájfajták és a hazai klímához szokott növények jobban ellenállnak a klimatikus stressznek és növényvédelmi kihívásoknak, mint a távoli tájak körülményeihez szokott növények, ezért érdemes helyileg jól bevált fajokat, fajtákat termeszteni, ezzel csökkentjük a növényvédelemre fordítandó munkát és költséget.
A cikk folytatása az Agrárszektoron olvasható!
Címlapkép: Getty Images