Íme, a profi kertészek 4+1 feladatlistája: egyet se hagyj ki, ha a következő szezonra készülsz!

Pais-Horváth Szilvia 2024. november 24. 07:02

Bár az őszi-téli hónapok sokak számára a pihenésről szólnak, a kertben ilyenkor is akad teendő bőven. Kósa Dániel kertészmérnök tanácsai következnek, hogy te is tudd, hogyan tároljuk helyesen a szerszámokat, hogyan ápoljuk őket, és hogyan készíthetjük fel a kertünket a következő szezonra!


 

Amikor nyakunkon a tél, és beköszönt a hideg időjárás, mindenki bent szereti élvezni a meleget egy csésze forró tea vagy kávé mellett. November közepétől sok teendő nincs is a kertünkben, azonban, ha jobban szétnézünk, bőven találhatunk munkát. Ilyenkor olyan feladatokat kell elvégeznünk, amelyekre tavasszal, a palántázás vagy nyáron nincs időnk. Kósa Dániel kertészmérnök szerint most érdemes a következő feladatokat elvégezni:

1. Még áshatunk, ültethetünk is akár

Ha kint szeretnénk tevékenykedni, és még nem fejeztük be, akkor folytatható a téli talajforgatás, természetesen a fagymentes időszakokban. Kósa Dániel szerint ezen kívül ilyenkor még van lehetőség ültetésre, és ha enyhe az idő, öntözni is célszerű. Ellenőrizzük a növényeket, amelyeket betakartunk a fagy ellen, hogy minden rendben van-e velük.

2. Van, amit már szabad metszeni is

Az almatermésűek metszését is elkezdhetjük, ha a hőmérséklet 0 °C felett van. A metszéskor keletkező gallyakat darálhatjuk, és szétszórhatjuk például az évelő ágyások felületére.

- tanácsolta a szakember, aki még hozzátette, járjuk körbe a kerítést is, és nézzük meg, van-e rajta valami javítani való!

3. Most jött el az ideje a tervezésnek is

A szakértő közölte, ha nem szeretnénk a hidegben kint lenni, akkor a kellemes melegben tervezhetjük a veteményesünket, és eldönthetjük, mit szeretnénk majd termeszteni. Akik maguk nevelik a palántákat, vagy olyan zöldségeket szeretnének, amelyeket helyrevetéssel kell kiültetni, azok beszerezhetik a szaporítóanyagot. Minél előbb megtesszük ezt, annál nagyobb választékból válogathatunk.

4. Takarítsuk ki a szerszámtárolót, és rendezzük el a szerszámokat!

„Rend a lelke mindennek” — tartja a mondás, és így is van. A kerti szerszámok karbantartása és tárolása elengedhetetlen ahhoz, hogy a tavaszi és nyári munkák során hatékonyan tudjuk őket használni. A téli hónapok közeledtével különösen fontos, hogy gondoskodjunk a szerszámaink védelméről, hiszen a fagy és a nedvesség könnyen tönkreteheti őket.

Az első lépés a kerti szerszámok téli kezelésében a megfelelő tisztítás. A munkát mindig alaposan kell végezni, ugyanis a föld, a szerves anyagok és a növényi részek avasodást és rozsdásodást okozhatnak. A fém részeket érdemes drótkefével vagy egy erősebb kefe segítségével megtisztítani, míg a műanyag részeket langyos víz és szappan segítségével pucolhatjuk. A késlekedett tisztítás hátrányos következményekkel járhat. A szennyeződések és a nedvesség fokozatosan károsítják a szerszámokat, így a megfelelő tisztaság fenntartása kulcsfontosságú.

- tanácsolta Kósa Dániel.

A fém szerszámokat, mint például a lapátokat, ásókat és kapahegyeket, fontos megfelelően megvédeni a rozsdásodástól. Erre a célra hasznos lehet olaj vagy speciális védőspray használata. Az olaj réteget képez, amely megakadályozza a víz és a levegő érintkezését a fémfelülettel, így csökkenti a rozsdásodás kockázatát. A szerszámokat mindig alaposan be kell olajozni, különösen a vágóélüket, hiszen ezek közvetlenül érintkeznek a nedvességgel.

A szerszámok karbantartásának másik fontos része a kés élezése:

a téli időszak előtt érdemes élezni a kerti szerszámokat, hogy a következő tavaszra készen álljanak a használatra. Az élezési folyamat során figyelembe kell venni a szerszámok éleinek szögét is. Egy jól megélezett szerszám nemcsak hatékonyabb, de a munka is könnyebben végezhető vele

- tette hozzá a kertész.

5. A megfelelő tárolása is érdemes odafigyelni

A fém szerszámokat száraz, hűvös helyen érdemes tartani, ahol minimalizálva van a fagy és a nedvesség hatása. Ha lehetséges, akasszuk őket fel, hogy elkerüljük a talajjal való érintkezést, ami fagyás esetén károsíthatná az eszközöket. A kerti szerszámok tárolására tökéletesen alkalmasak a fali tartók vagy szerszámosládák, amelyek védelmet nyújtanak a külső hatások ellen. Fontos, hogy a tárolás során rendszerezzük a szerszámokat, így a következő szezonban könnyebben és gyorsabban megtalálhatjuk őket.

Nemcsak a fém szerszámokra kell figyelmet fordítanunk. A műanyag és fa szerszámok esetében is érdemes különböző lépéseket tenni. A műanyag szerszámok esetében figyeljünk a fagyásra és a napfény égető hatásaira. A legjobb, ha ezeket zárt, fedett helyen tároljuk, hogy minimalizáljuk a károsodás esélyét. A fa szerszámokat érdemes olajozni, hogy megvédjük őket a kiszáradástól és az esetleges repedezésektől. Az olaj segít megőrizni a fa szerszámok eredeti színét és állapotát, ezáltal hosszabb élettartamot biztosítva nekik.

- emelte ki még a Kósa Dániel.

A téli időszak előtti felkészülés részeként ajánlott mindegyik szerszámot alaposan átvizsgálni. Ellenőrizzük az esetleges sérüléseket, repedéseket, valamint a mozgó részek, például a csuklók és zárak állapotát. A kisebb hibákat érdemes még a tél előtt javítani, hogy a szezont probléma nélkül kezdhesse el a kertész.

Címlapkép: Getty Images