- Egyenlő esélyek vidéken is: ezt hozhatja magával a Magyar Falu Program
- Dübörög a vidékfejlesztés: ma indul a Magyar falu program
- Változott az idei költségvetés: rengeteg pénzt kapott a Magyar falu program
- Használt lakás vásárlására, bővítésére és felújítására is jár majd a falusi CSOK
- Kisközösségek, figyelem: 150 milliárd forint támogatást nyújt a Magyar Falu program
- Elárulta a kormánybiztos, mit terveznek a falvakkal: februárban indul a pénzosztás
- Döntöttek: februártól 75 milliárdból szépülhetnek meg a magyar falvak
Gyopáros Alpár felidézte, hogy a program alapkoncepcióját még tavaly ősszel fogadta el a kormány, majd decemberben hozott határozatot a vidéki úthálózat 50 milliárdos felújításáról, valamint a helyi életminőséget javító, 18 célterületet magában foglaló, 75 milliárd forint értékű támogatási csomagról.
Kifejezetten komoly az érdeklődés
- mondta a kormánybiztos, megjegyezve, hogy a tizennyolcból két - a közösségépítést segítő - pályázatot hirdettek meg február végén, a minap pedig újabb három, az egészségügyi alapellátás fejlesztését célzó tendert írtak ki. Ezek közül a legnagyobb újítás az orvoslakások építése.
A Magyar falu program a vidéki élet valamennyi területét érinti
- hangsúlyozta Gyopáros Alpár, hozzátéve, hogy prioritásként kezelik sok más mellett a belterületi utak és járdák rendbetételét, a sportolási lehetőségek bővítését, az intézményi háttér megteremtését vagy éppen a temetők felújítását.
A következő kiírásokban a szociális és oktatási területre koncentrálnak majd, konkrétan bölcsődék és óvodák építésére, bővítésére. A falugondnoki szolgálat gépjárműállományát is kicserélik a későbbiekben, illetve emelik a normatív támogatást.
A falvakat egyelőre tisztán hazai forrásból, idén összesen százötvenmilliárdból fejlesztik. A falusi mellékúthálózat fejlesztése jövőre biztosan folytatódik, erről már döntött a kormány, 2020-ban várhatóan 70-90 milliárd forint jut majd további 600-700 kilométernyi útra - mondta.
Ugyancsak többéves kifutással tervezik a falusi csokot, és a hosszú távú tervezés nyilván vonatkozik az életminőség javítását célzó csomagra is - mutatott rá a kormánybiztos, aki szerint gazdaságfejlesztési lépéseket is terveznek: a kormány előtt már ott vannak az erről szóló tárcaközi javaslatok.