Sorra fagynak szét a vízórák: mutatjuk, hogyan kerülheted el a százezres bajt
Télen, hidegben bosszantó és legalább annyira költséges problémát jelent a vízvezetékek, csövek fagyása. Ha eljegesednek és adott esetben szétrepednek, időzített bombaként ketyegnek a ház körül. Hogyan lehet egyáltalán észre venni a jelenséget? Mit lehet ellene tenni, hogy megtörténjen? És akkor, ha már pácban vagyunk miatta? Összeszedtük a legpraktikusabb tudnivalókat és gyakorlati javaslatokat.
A fagyott vízcsövek komoly problémát jelentenek, ha igazán hidegre fordul az idő. Ha a víz megfagy bennük, könnyen szét is feszítheti őket. A nyomás, ami ilyenkor keletkezik, elég ahhoz, hogy széttörje, hiszen a csőben egy idő után nem lesz több hely a megnövekedett térfogatnak. Egy ilyen törött, megrepedt cső időzített bombaként ketyeg a házban és környékén: amíg a víz fagyott állapotban van, nem tud szivárogni, viszont ha jön egy kis enyhülés, minden eláraszt a megolvadt folyadék. A fagy miatt szétrepedt csővel nem jó viccelni:
anyagilag is hatalmas károkat tud okozni, ha tönkre teszi a falakat, a mennyezetet és a padlót, ráadásul akár több száz liter víz is elfolyhat így óránként.
A Fővárosi Vízművek a honlapján hívja fel a figyelmet a faggyal kapcsolatos veszélyekre, hiszen az elmúlt hetekben nem egyszer csúszott tartósan fagypont alá a hőmérő higanyszála az országban. A hosszan tartó hideg komoly károkat okozhat a talajban vagy a fűtetlen pincékben lévő vízmérőkben, sőt a falakon belüli vízvezeték-hálózatban is. Érdemes idejében megtennünk a szükséges óvintézkedéseket, hogy elkerüljük a hideg hatására bekövetkező mérő-meghibásodás helyreállításának és/vagy a vízelfolyás miatti magasabb vízdíjszámla költségeit, tanácsolják. A Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. tájékoztatása szerint a leggyakoribb elfagyás a kiskerteknél, használaton kívüli ingatlanoknál és hétvégi házaknál tapasztalható. Az elfagyott szerkezetek cseréje akár 20.000 Ft, vagy azt meghaladó összeg is lehet.
A szabályozás szerint Magyarországon a felhasználóknak kell gondoskodniuk a vízmérők és a csövek védelméről, habár a bekötési vízmérő a víziközmű-szolgáltató tulajdona. Lakótelepi házak esetén a vízóra fagy elleni védelme a lakóközösség feladata. Hasonlóan szigorú szabályok vonatkoznak a vízóraaknák rendben tartására is. A minap az RTL Klub Híradója számolt be arról, hogy például Pécsen sokan egyáltalán nem rendeltetésszerűen használják: többek között krumplit tárolnak benne vagy dísznövényeiket teleltetik át, de az sem ritka, hogy szemetet szórnak bele.
A Haon.hu cikke is arra figyelmeztet, hogy a hideg időszakban érdemes időnként meggyőződni, hogy nem történt fagykár a telkünkön. Ha esetleg nem végeztünk el mindent a valódi tél beállta előtt, ajánlatos pótolni, hátha még megelőzhetjük a nagyobb bajt. Érdemes átnézni a tetőt, a falakat, az ereszt, a kerítést, a járdát, az ajtókat, az ablakokat és a vízvezetéket. A cikkben idézett szakértő szerint a hideg évszakban legtöbbször betonkárokhoz, falazatpótláshoz, szigetelések kijavításához kér segítséget a lakosság. Ezeknek a hibáknak az a jellegzetessége, hogy csak akkor derül rájuk fény, amikor már fizikai nyomot hagynak maguk után.
Mi a helyzet a vízcsövekkel?
Azok a csövek vannak kitéve leginkább a fagy veszélyeinek, amik
- kültéri falon,
- mosdókagyló, mosogató alatti szekrényben (különösen a kültéri falhoz közel),
- fűtetlen beltéri helyiségben vagy alagsorban, pincében,
- kültéri, kerti tömlőkhöz csatlakoztatott csapokhoz közel vannak.
Ha a vízcső már megfagyott, de még nem tört szét, minél hamarabb ki kellene olvasztani, hogy az igazán nagy bajt megelőzzük. A következőkben összegyűjtöttünk néhány technikát, aminek segítségével ezt megtehetjük, attól függően, hol található a probléma forrása. Fontos, hogy nyílt lángot semmiképp ne használjunk a művelethez! Tűzveszélyes, és roncsolhatja is a csövet, írja a The Spruce.
Hogyan állapítsuk meg a vízcső fagyását?
Ha a csapon megpróbáljuk engedni a vizet, de semmi nem jön, vagy épp csak csöpög, valószínűleg a jég blokkolja valamelyik részét. Ekkor minél hamarabb cselekedni kell, például a következő akcióterv szerint:
- Zárjuk el a vizet lokálisan a csaptelepnél vagy a ház központi vízellátó szelepénél!
- Nyissuk meg a csapot, akkor is, ha nem tudjuk, hol van pontosan az akadály!
- Próbáljuk végigkövetni, hol halad át hideg területeken, például külső falon vagy fűtetlen helyiségben! Keressük meg azokat a részeit, amik el lehetnek jegesedve - lehet, hogy egy-egy helyen kissé meg is van vastagodva vagy repedezve.
Hogyan melegítsünk fel falban futó vízcsövet?
Ha megtaláltuk a fagyott, de még nem törött csövet, ám azt adott esetben a fal vagy a mennyezet takarja, három dolgot teteünk:
- Tekerjük fel a fűtést és várjunk. Ha arra gyanakszunk, hogy az érintett cső a konyhai mosogató vagy egy mosdó alatt, egy kis szekrény takarásában fut, nyissuk ki az ajtaját, hogy a hő könnyen eljusson a falhoz.
- Vágjuk ki a fal vagy a mennyezet azon részét, amin át hozzáférhetünk a cső fagyott részéhez, majd kezdjük el melegíteni.
- Használjunk infralámpát, hogy felmelegítsük a falnak azt a részét, ami mögött ott sejtjük a fagyott csövet. Az infralámpa azért jobb, mint az általában használatos hőlámpák, mert a fénye anélkül hatol át a levegőn, hogy melegítené, így több direkt, koncentrált hőenergiát lehet vele közvetíteni. Ráadásul így kevesebb esély van arra, hogy veszélyesen túlmelegszik a falfelület (például ha tapéta van rajta).
A szabadon lévő fagyott cső kiolvasztása
Ha az eljegesedett cső jól látható és hozzáférhető helyen van, jóval könnyebb a dolgunk. Bármelyik módszerrel is élünk, mindenképp úgy melegítsük, hogy a csapteleptől a fagyos rész felé haladunk. Ez megakadályozza, hogy a víz kiömöljön belőle, amikor felenged.
Hajszárítóval
Rendszerint ez a legkönnyebb és legbiztonságosabb mód. Ha a vízcső közel van a falhoz, tegyünk egy lapos tepsit mögé, hogy a hősugárzás a hátoldalát is érje.
Hőlámpával
Használhatunk infra- vagy izzós lámpát. Ha a cső közel van a falhoz, vessük be a tepsit, ugyanúgy, mint a hajszárítózásnál.
Hordozható fűtőtesttel
Egy kicsi, mégis nagy energiával működő fűtőtest nagyszerűen működik, ha a fagyott cső a mosogató vagy mosdó alatti szekrénykében van. Irányítsuk az eljegesedett részre.
Elektromos csőmelegítővel
Annyi a dolgunk vele, hogy körbetekerjük a csövön, és áram alá helyezzük, hőjét termosztáttal tudjuk szabályozni. Arra is jó, hogy megelőzés jelleggel védje a csöveket a hidegtől a kritikus területeken. Rajtuk is hagyhatjuk, elég akkor bekapcsolni, ha szükséges.
Fontos a megelőzés
Több intézkedést is tehetünk, hogy megakadályozzuk a csövek elfagyását vagy a probléma kiújulását.
- Hagyjuk csöpögni, hajszélvékonyan csordogálni a csapot a nap vagy az éjszaka leghidegebb szakában! Ha folyamatosan áramlik a víz, a csövek nem hűlnek le fagypont alá, ezzel megvédhetjük őket a fagyástól. Senki nem szereti pazarolni a vizet, de ez a megoldás talán még mindig jobb, mint a széttört csövek okozta kárt megfizetni.
- Ha szekrény takarja, nyissuk ki az ajtaját, hogy a helyiség meleg levegője elérje!
- Tekerjük be a problémás csövet elektromos melegítővel, és kapcsoljuk be, ha különösen hidegre fordul az idő!
- Szigetelhetjük is, például habbal. Különösen azokat, amik fűtetlen helyiségeken futnak keresztül. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a szigetelés csak lassítja a hő áramlását, nem védi meg a csövet a fagytól, ha a körülötte lévő levegő elég hideg hozzá.
- Melegítsük permanensen a fűtetlen helyiséget, akár csak annyira, hogy ne legyen fagypont körüli! Ehhez ne használjunk hordozható fűtőtesteket, amiknek a működtetése állandó felügyeletet igényel.
- Távolítsuk el a kerti csap tömlőit (locsolóvezetékeit), amik a kültéri csaptelepekhez vannak csatlakoztatva! Ha a csaptelep nem fagyálló, zárjuk el a vizet és ürítsük le a cső és a csap külső részét.
Címlapkép: Getty Images
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)