Hivatalosan is átadták hétfőn a gyulai várban a három új digitális látványelemet, amelyet mintegy 13 millió forintos forrásból fejlesztettek. A gyulai vár különleges kiállítása az 1566-os ostromot fényvetítéssel megidéző narrált diorámával, egy kiterjesztettvalóság-alapú installációval, valamint az 1566-os és az 1690-es évekbeli várat és környezetét megidéző videóval bővült a Kubinyi-program révén.
Írtunk róla, hogy az újítás részeként létrehozott kiterjesztettvalóság-installáció kiegészíti a jelenlegi rendezvényteret és az Almásy-kastély látványát a 16. századi huszárvárról és palánkfalról készült élethű grafikával.
Korábban a ma is látható, ismert téglavárat egy trapéz formájú külső vár vette körül, amelynek délnyugati sarkán helyezkedett el a mai napig fennmaradt ágyútorony. Ezen kívül volt egy öt bástyával ellátott palánkfal, valamint az ehhez kapcsolódó, földből és fából épült, négybástyás huszárvár.
Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár az ünnepségen elmondta, hogy a fejlesztés hírét az ország minden pontjára elviszi jó példaként, mert véleménye szerint így lehet a fiatalabb generációk számára egy kiállítást érdekessé tenni.
Napjainkban modern eszközökkel és felületekkel, digitális technikával kell a történelmi múltat és a kulturális értékeket bemutatni, mert "a birtokolt kincsek csak úgy érnek valamit, ha azokat minél többen látják és megértik"
- mondta Görgényi Ernő polgármester.
Címlapkép: Getty Images