Ahogy a szervezők a közleményben írják, a rendezvényen finn, számi, észt, norvég, osztrák és szlovák előadók mutatják be országuk, térségük máig élő textilhagyományaikat, így a konferencia a textilhagyományok megőrzésének európai jó gyakorlatairól is szól idén.
A magyar előadók ismertetik a hímzés, a nemez, a szőttes és a csipke használatának lehetőségeit a mai textíliákon, és bemutatják, hogyan használhatók a népi viseletek és népi textíliák napjainkban.
A rendezvény helyszíneként szolgáló Gál Ferenc Főiskola gazdasági karán Solveig Grinder, az Európai Kézműves Szövetség elnöke is előad. A konferencia társrendezvényeként megnyílik a Népi textíliák a mai életünkben című országos pályázati kiállítás.
A felhívásra 153 egyéni alkotótól és 69 közösségtől érkezett be összesen csaknem 1800 pályamunka. A szakmai zsűri 61-et díjazott, és 1293 darabot javasolt kiállításra, amelyek a Békés Megyei Könyvtárban tekinthetők meg április 3-ig.
A pályázók a Kárpát-medence bármely tájegységét kiinduló forrásanyagnak tekinthették alkotásuk elkészítéshez. Külön öröm volt a zsűri számára, ha az alkotók eddig ismeretlen vagy kevésbé ismert hagyománykört felfedezve hoztak létre a mai kor igényeinek megfelelő alkotásokat
- írják.
A Békés Megyei Művelődési Központ és a Békés Megyei Népművészeti Egyesület szervezésében 1992 óta kétévente rendezik meg Békéscsabán a textiles konferenciát, amelynek célja, hogy a témával foglalkozó szakemberek véleményt cserélhessenek, új ismereteket szerezzenek és kapcsolatokat építsenek. A pályázat és a konferencia egyszerre szolgálja a textillel foglalkozó népi kézművesség továbbfejlődését és ösztönzi az új alkotások létrehozását.
Címlapkép: Getty Images