A jegyvizsgálók által önkéntes alapon használt testkamerákat a bántalmazások, támadások megelőzése és a korábban bekövetkezett események hatásainak csökkentése érdekében kezdték alkalmazni. A legtöbben a miskolci, debreceni, dombóvári térségben használják és az eddigi tapasztalatok alapján, azokon a vonatokon, amiken testkamerával dolgoztak a jegyvizsgálók az elmúlt hónapokban nem történt attrocitás.
Jegyvizsgálót 2018-ban 123 esetben, 2019-ben 70 esetben ért inzultus, amiből 48 tettlegességig fajult (ütés, lökés, karmolás, rúgás), 2 eset ebből pedig nyolc napon túli sérüléssel járt.
A kamerák bevezetése óta egyre több jegyvizsgáló használta az eszközt és elmondásul alapján a Mobil Kamerás Rögzítő rendszerek használata láttán az utazók együttműködőbbé váltak, megnőtt a jegyvásárlási hajlandóság. Több alkalommal is előfordult, hogy korábban gyakran kötekedő, veréssel fenyegetőző, érvénytelen jeggyel utazó utas a kamerát látva további vita nélkül elismerte a pótdíjalkalmazás jogosságát.
A vagyonvédelmi rendszerekre alapvetően érvényes, hogy már azok látható alkalmazása is visszatartó hatású. A MÁV-START várhatóan 2020 első felétől folytatja a testkamerák beszerzését az országszerte dolgozó kollégák javaslatai alapján.
Címlapkép: Getty Images