Dübörög a csemegekukorica szezonja: meglepő, hogyan készíti el a legtöbb magyar
A csemegekukorica a nyár egyik slágerzöldsége. Kevesen tudják azonban, hogy hazánk nagyhatalomnak számít csemegekukorica-termesztésben.
A csemegekukorica a nyár egyik slágerzöldsége. Kevesen tudják azonban, hogy hazánk nagyhatalomnak számít csemegekukorica-termesztésben.
Jónak ígérkezik az idei csemegekukorica termése, a gazdák örülhetnek, ám a feldolgozók mosolya már nem annyira őszinte. A háttérben a tavalyi gyenge termés idején beáramló olcsó, kínai csemegekukorica áll.
Európában a legtöbb csemegekukorica Magyarországon terem. A szegmens versenyképességének megőrzése érdekében a jövőben már rövidtávon tovább kellene növelni az öntözött területek nagyságát és az MDMV vírusnak ellenálló fajták arányát.
A koronavírus járvány és a bizonytalan időjárás ellenére stabil a kereslet a magyar csemegekukorica iránt. A közkedvelt zöldségféléből idén 30 ezer hektárról mintegy félmillió tonnát takaríthatnak be a termelők.
Magyarország Európa legnagyobb csemegekukorica-termelője és legjelentősebb exportőre. Tavaly közel 300 ezer tonna készterméket szállítottunk a világ minden részére.
A csemegekukorica szezonja csak most startol, de átlagon felüli termésben bízhatnak a hazai termelők. Az aszály elkerülte a gazdákat, ahogy a vasi kistermelő mesélte a HelloVidéknek. Idén a bio termesztésű kukoricásukban a rovarokkal gyűlt meg a bajuk.
Az elmúlt hetekben nem egy vidéki üzletben hiánycikk lett a csemegekukorica: hiába kerestük a mirelitet és a konzerveket, eltűntek a polcokról. A HelloVidék kíváncsi volt arra, a nagyáruházak tudnak-e problémáról, mi okozta az ellátási gondokat. Rákérdeztünk arra is, mit tudnak, mennyivel drágulhat még idén a csemegekukorica?
Komoly gondban van a magyar zöldborsó- és csemegekukorica-ágazat, ugyanis az utóbbi években tapasztalható szélsőséges időjárási viszonyok miatt az ágazat szereplői közül egyre többen gondolkodnak azon, hogy felhagynak a zöldborsó termesztésével.
Kifogytak az európai konzervgyárak készletei csemegekukoricából, így a feldolgozók nagyon várják az idei termést, amely a szélsőséges időjárás miatt kissé elmaradhat hazánkban az elmúlt években átlagosan megtermelt 500 ezer tonnás mennyiségtől.