Ezzel minden növénybarát fontos életeket menthet: mutatjuk, hogy alakítsd át a kerted
Három dolog szükséges ahhoz, hogy madárbarát legyen a kertünk: táplálék, ivóvíz, továbbá búvó- és költőhely.
Három dolog szükséges ahhoz, hogy madárbarát legyen a kertünk: táplálék, ivóvíz, továbbá búvó- és költőhely.
Éppen ezért ennek – bármennyire nem szeretnénk is ezt hallani – semmi köze a madarak segítéséhez, éppen ellenkezőleg, tömegesen sodorja veszélybe, betegíti meg és ítéli akár pusztulásra az állatokat!
Az elektromos hálózatokon alkalmazott madárvédelmi eszközöket bemutató mintahálózatot alakított ki az MVM Démász Áramhálózati Kft. a Szegedi Vadasparkban.
A mintegy 645 millió forintos madárvédelmi beruházás keretében a Kiskunsági Nemzeti Park és a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén 27,7 kilométer légvezetéket bontottak el, és 32,6 kilométer új, földalatti kábelt építettek ki helyette.
2020 január óta több mint 400 bejelentés érkezett mintegy félezer elhullott állatról, amelyek áramütés következményében pusztultak el.
A HelloVidék most összegyűjtötte azokat a madarakat, melyek védettek hazánk területén, viszont rendszeresen látjuk őket a kertünkben. Lássuk, melyek ezek!
Új technikai megoldással védik a nagy testű madarakat mostantól Hortobágy település közelében.
Szerdától ismét látogatható a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum madárparkja, amely új madárfajokkal is bővült.
A gólyák után lassan a fecskék is hazatérnek afrikai útjukról. Vannak házak, ahol nem látják őket örömmel. A védett madárfaj fészkeinek leverése azonban komoly bírságot von maga után.
A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
Újabb beruházást valósított meg az E.ON, ezúttal a bonyhádi mesterséges tó környékén alakították a hálózatot madárbaráttá annak érdekében, hogy a jövőben a fehér gólyák még nagyobb biztonságban legyenek.
Hat kilométernyi gerinchálózati szakaszt épített újjá és alakított madárak számára biztonságossá az E.ON Dél-Baranyában.
Azzal kapcsolatban is ködös legtöbbünk tudása, hogy mikor kell befogni és ápolni egy sérült madarat, vagy épp miért nem kell összeszedni az utcán, kertben talált madárfiókákat. Cikkünkben ezeknek jártunk most utána.
A szürke fogoly védelme minden olyan hazai vadászterületen prioritás, ahol komplex fajvédelmi terv megvalósításával van esély a természetes populációk megmentésére.
Hasonló a helyzet a kirándulás során talált, szüleikre várva mozdulatlanul fekve rejtőzködő őzgidákkal, nyúl-, nyest- és mókuskölykökkel, vadmalacokkal, de ezeket jó szaglású szüleik miatt megfogni sem szabad!
A madarak kicsinyei repülni tanulnak és elhagyják fészküket. Ilyenkor a természetben és a városokban is gyakrabban találkozhatunk árvának tűnő madárfiókákkal, azonban nem árt tudni, hogy nem mindig szorulnak segítségre.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) most kiadott elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy a korábban növekedést mutató erdei élőhelyeken fészkelő madárfajoknál is ez mutatkozik meg Magyarországon.
Az Eleven névre hallgató madár az egyetlen olyan szalakóta, amely a négy éve felhelyezett jeladójának köszönhetően folyamatosan értékes adatokkal látja el a faj védelmével és vonulásával foglalkozó szakembereket.
Hazánk egyik legszínesebb, élénk tollazatú madarának európai állománya az intenzív fajvédelmi tevékenységeknek köszönhetően stabilizálódni látszik, fennmaradása érdekében azonban további felmérések és intézkedések szükségesek.
A partifecskék veszélyes helyre költözésének elkerülésére hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amely megelőző módszerként az építkezéseken a földfalak ponyvás letakarását javasolja.