Hatalmas siker ez az állatvédők számára: rengeteg madarat tudnak így megmenteni
Rekordszámú, több mint ezerháromszáz fehérgólya-fiókát gyűrűztek meg idén az állatvédők az ország 17 vármegyéjében.
Rekordszámú, több mint ezerháromszáz fehérgólya-fiókát gyűrűztek meg idén az állatvédők az ország 17 vármegyéjében.
A madárállomány 1980 és 2017 között 17-19 százalékkal zuhant, ami 560 és 620 millió közötti madár eltűnését jelenti az Európai Unió területén. A csökkenés valójában 900 millió körül van, amit egyes fajok gyakoribbá válása ellensúlyoz 340 millióval.
A kertek, parkok rendezése során összegereblyézett, ideiglenes levél- és rőzsehalmok ugyanis ideális búvóhelyet jelentenek a telelésre készülő sünök számára.
A zöld gyurgyalag Észak-Afrikában és Ázsiában honos, a faj ritka kóborló példánya most először tűnt fel hazánkban. Pest megyében, Dabas közelében látták.
A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
A hazai fecskeállomány az ezredforduló első évtizedében megfeleződött és azóta sem állt le a drámai csökkenés. Mi is tehetünk a fecskék megóvásáért: összegyűjtöttük, amiket mindenképpen érdemes megtennünk tavasszal.
Újabb saspusztulásra hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani Egyesület. A ragadozómadarak halálát a nem megfelelő módon felhasznált rágcsálóirtószerek okozták.
Azzal kapcsolatban is ködös legtöbbünk tudása, hogy mikor kell befogni és ápolni egy sérült madarat, vagy épp miért nem kell összeszedni az utcán, kertben talált madárfiókákat. Cikkünkben ezeknek jártunk most utána.
A két madarat előbb szerda délután Orosházán, repülés közben észlelték, majd megfigyelték, amint az éjszakai pihenésre készülődnek a kardoskúti Fehér-tónál.
Erdei sármányt (Emberiza rustica) gyűrűztek a Fehér-tavi Ornitológiai Táborban, ez volt a második alkalom, hogy a ritka madárfajt megfigyelték Magyarországon.
Az elpusztult egyedek száma április közepére meghaladta a 77 példányt, amelyek között kilenc rétisas és három parlagi sas volt, utóbbiak fokozottan védettek, természetvédelmi értékük példányonként 1 millió forint.
A partifecskék veszélyes helyre költözésének elkerülésére hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amely megelőző módszerként az építkezéseken a földfalak ponyvás letakarását javasolja.
Ne vasvillával, hanem a szerszám nyelével, fentről lefelé haladva forgassuk át a halmot, az alapi részen pedig még óvatosabban, akár kesztyűs kézzel dolgozva, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta sün, tanácsolják.
A szibériai tajgán fészkelő barna füzikét fogtak be Magyarországon. Ez a faj a szibériai tajgán fészkel, a telet pedig Délkelet-Ázsiában tölti, így vonulásakor nem érinti Közép-Európát.