Ez történik, ha 30 éves korod után vállalsz gyereket: erről szinte soha nem beszélnek
Számos cikk szerint huszonévesen a legideálisabb gyermeket vállalni, ugyanis köztudott, hogy később már nehezebb dolga van a szülőknek. A késői szülés kockázatokkal járhat, ráadásul egy érettebb nő jó esetben már befutott egy karriert, ami további felelősséget jelenthet. Mindezek ellenére egyre többen odázzák el a gyermekvállalást, ám a kivárást választó szülőknek is van egy jó hírünk: egy tanulmány szerint azoknak a szülőknek, akik 30 éves koruk után vállalnak gyereket, okosabb lehet a csemetéjük.
Az idősebb szülőkkel kapcsolatos tanulmányok általában a kockázatokkal foglalkoznak, és nem veszik szemügyre, milyen előnyökkel jár az, ha későn vállalunk gyermeket. Az Egyesült Királyságban végzett új kutatás ezekre az előnyökre volt kíváncsi. A vizsgálatban 18 ezer brit gyermek vett részt, melyben megvizsgálták, van-e kapcsolat az anya életkora és a gyermek fejlődése között.
A kutatás során megállapították, hogy a 30-39 éves kor között első gyermeket vállaló anyák gyermekei nagyobb valószínűséggel lesznek intelligensebbek, mint a 20-29 éves kor közötti anyák gyermekei.
A vizsgálat során a harmincas éveikben gyermeket vállaló szülők 5 éves gyerekei jobb eredményeket értek el kognitív tesztekben, mint a huszonéves korosztály 5 éves gyerekei. Ez az eredmény összhangban áll egy svéd tanulmány megállapításaival, mely szerint a tanulmányi átlaga azoknak a gyermekeknek volt a legmagasabb, melyek szülei 35-39 éves korban vállaltak gyermeket, a második legjobb eredményt pedig 30-34 éves korban szülő anyák gyermekei érték el.
A 30-as éveikben járó szülők képzettebbek, magasabb jövedelemmel és stabilabb kapcsolattal rendelkeznek, egészségesebb életmódot folytatnak, emellett a terhességet tudatosan tervezik
- mondta Alice Goisis brit kutató a London School of Economic-nak.
A kutató szerint ezek lehetnek azok a tényezők, amelyek befolyásolják a gyermekek intelligenciáját. A vizsgálat azonban kimutatta, hogy a jóval idősebb szülők azonban nem részesülnek ebben az előnyben, mivel a 40 éves kor után gyermeket vállaló szülők gyermekeinek intellektusa nem lett magasabb. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy a kutatásban kevesebb 40 éven felüli szülő és gyermeke vett részt, mint a 20-as és 30-as korosztályba tartozó szülők és gyerekei.
Egy korábbi tanulmányban már vizsgálták, milyen hatással lehet a gyermek képességeire az anyai életkor. Az 1958-ban és 1970-ben összegyűjtött adatokból származó eredmények felhasználásával a kutatók megállapították, hogy a 35-39 éves korban gyermeket vállaló szülők 10-11 éves gyermekei rosszabb teljesítménnyel rendelkeztek, mint a 25-29 éves korú szülők ugyanannyi idős gyermekei. Ez a tendencia azonban 2000-es évek elején megváltozott, ekkor kezdődött el az a folyamat, hogy az idősebb szülők gyermekei szemmel láthatóan jobban teljesítettek az iskolában. Alice Goisis szerint ez annak tudható be, hogy a nők tulajdonságai gyökeresen megváltoztak az évek során: egyre több nő dolgozik, többet keresnek, illetve több lehetőségük van tanulni.
Via BrightSide
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)