Szinte lehetetlen bekerülni: komoly várólista van a legtöbb idősek otthonában
Nógrád megyében is egyre több az ellátásra szoruló idős, beteg ember. A térség intézményeiben egyre többen kerülnek várólistára, közülük sokan hosszú hónapokat, sőt akár éveket is várnak a bekerülésre - írja a nool.hu.
A lap felidézte a KSH adatait, mely szint a régióban összesen 14 idősek otthonaként működő intézmény található, ahol 2018-ban 937 személy élt, melyből tavaly 343 ember került be. Ebből 193-at három hónapon belül sikerült elhelyezni, hárman pedig 5 évet vagy még többet vártak erre. Az adatok alapján az elmúlt években egyre többen jelentkeztek és kerültek be idősek otthonában.
A Balassagyarmaton található Szent Erzsébet Idősek otthonában most 185 ember él: az intézmény idősek otthonha részlegén 160 fő elhelyezése megoldott, míg a fogyatékkal élők ellátásánál 17-re rúg a férőhelyek száma. Az intézményben átmeneti elhelyezésre is van mód, melynek keretében jelenleg 10 főt látnak el. Nappali ellátást 25 fő kap. Az intézményvezető, Dr. Jóna András elárulta a portálnak, hogy nagyobb megugrott az idősek otthonába jelentkezők száma az utóbbi időszakban.
A várólistánkon 49 személy van, közülük az aktív kérelmezők száma 35, 14-en pedig írásban halasztást kértek. Utóbbi azt jelenti, hogy valamilyen okból kifolyólag még nem költöznének be, azonban a várólistáról sem szeretnének lekerülni
– mondta az intézményvezető. A portál a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület által fenntartott salgótarjáni Gondviselés Háza – Baglyaskő Időskorúak Otthonát is megkereste, ahol időskorúak és demens betegek tartós bentlakásos, átmeneti, valamint nappali ellátása zajlik. A bentlakásos gondozást és ápolást nyújtó ellátás 140 főt érint, átmeneti elhelyezésben 10 személy érintett, a Füleki úti telephelyen pedig 74 embert gondoznak. Nappali ellátásban 20 fő vesz részt. Az intézményvezető, Holecz Istvánné is megerősítette, hogy a várakozók száma növekszik évről-évre, és nem csak a megyében van sok ellátatlan idős ember, hanem országosan is.
A várakozók száma a székhelyen 120 fő, a telephelyen 54 fő. A várakozási idő változó, de általában hónapokat vesz igénybe. Az elmúlt 10 évben nagyon megnőtt a demens idős várakozók száma, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy a kormányzatnak nagyobb gondot kéne fordítani az időskorúak ellátására
– fogalmazott Holecz Istvánné. A Ferences Szegény Gondozó Nővérek Rendháza által fenntartott, Szécsényben található Ferences Betánia Idősek Otthonát és Testvéri Közösséget Klarissza nővér, Takács Etelka vezeti. A portál szerint jelenleg 30 fő él ebben a bentlakásos intézményben, a nappali ellátásban 5 fő vesz részt vesznek részt.
A bentlakás országos érdekeltségű, azonban az itt élők többsége Szécsény és térségéből származik
– emelte ki Klarissza nővér, aki hozzátette: az októberi várólistán 195-en vannak, sajnos naponta több embert is el kell utasítaniuk. A várakozási idő ebben az intézményben a legmagasabb: sürgősséggel 3 év, de elérheti a 10 évet is.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)