Karácsonyi kajakóma: így gyötör meg a túlevés, mutatjuk mi történik a testedben percről percre

HelloVidék   
  Megosztom
Karácsonyi kajakóma: így gyötör meg a túlevés, mutatjuk mi történik a testedben percről percre

Az ünnepek alatt egy-egy kiadós kiadós ebéd vagy vacsora után hamar érezhetjük magunkat fáradtnak, letargikusnak. Ezt az állapotot legtöbbször kajakómának nevezzük. Hogy miért és hogyan tör ránk a szörnyű telítettség és puffadtság érzete? Mit lehet tenni ellene? Ennek járt utána a HelloVidék.

Sokaknak ismerős lehet a karácsonyi ebéd, vacsora utáni szörnyű, telített érzés, amit évről-évre megtapasztalhatunk. A nyomasztó és letargikus állapot evés után, könnyen felborítatja a nap hátralévő részté is, főleg, ha gyomorfájással, puffadással és hatalmas fáradságérzéssel jár. A köztudatban kajakómának hívott jelenséget nagyon sok dolog okozhatja. Most annak jártunk utána, mit érdemes tenni annak érdekében, hogy ezt megelőzzük vagy kezeljük.

Mi történik a gyomrodban ilyenkor? Mutatjuk percről percre!

Amikor a karácsonyi családi étkezésekre gondolunk, szinte már azonnal érezzük a telítettséget, amit a legtöbben már többször is megtapasztalhattunk az ebédek, vacsorák során. Egy dél-afrikai kutatás szerint a becsült energiafogyasztásunk egy karácsonyi ebéd alatt ugyan annyi, mint egy másfél napos túra során. Ha meg akarjuk érteni, mi történik a szervezetünkben ilyenkor, vegyük szemügyre lépésről-lépésre, hogy dolgozzuk fel az elfogyasztott ételt-italt!

Első 5 perc után

Az alkohol gyorsan felszívódik a véráramba, és öt-tíz perccel az első korty után kezdet megérezni. A vékonybél felszívja az alkohol nagy részét, a többit a gyomor intézi. Az alkohol tágítja az ereket, különösen a bőr alatti kapillárisokat, ezért érezzük, hogy melegünk van.

20 perc után

Az átlagos gyomornak egy liter a befogadóképessége. Érdekesség viszont, hogy evés közben, a telítettség érzését kb 20 perc után kezdjük el érezni, ennyi idő kell, amíg a telítettség jelei eljutnak az agyba a gyomor-bél traktusból. Persze lehet, hogy addigra már túlettük magunkat. A telítettség érzését fokozza a túl gyors evés és ivás, amelye során több levegőt is nyelünk, mint kellene. Ez okozza a büfögést.

30 perc után

Evés közben az étel megemeli a vércukorszintet. Válaszul a hasnyálmirigy elkezdi termelni az inzulin hormont, amely átalakítja a glükózt egy glikogén nevű tárolható formába. A vércukorszint ebből eredő csökkenése elsöprő fáradtságot okoz.

1 óra után

Evés után több vér áramlik az emésztőrendszerbe. Az emésztés elősegítése érdekében a szív és az anyagcsere felgyorsul, melyet a testhőmérséklet enyhe emelkedése kíséri, emiatt izzadtnak és fáradtabbnak érezzük magunkat. A helyzetet tovább rontja: hogy a tartalmasabb ételeket nehezebben dolgozza fel a szervezetünk, az alkohol pedig lassítja az emésztést.

2 óra után

A fehérjében és zsírban gazdag nehéz étkezés két-három órán át ülhet a gyomrodban, így puffadtnak érezzük magunkat. A puffadás részben akkor jelentkezik, amikor a szervezet enzimjei nem képesek megbirkózni bizonyos anyagokkal, például a raffinózzal, a kelbimbóban és más sárgarépában található komplex cukorral.

3 óra után

Körülbelül három órába telik, amíg a test lebont egy 250 ml-es pohár bort, de valószínűleg ennél többet iszunk egy vacsora alatt.

6 óra után

Hat-nyolc órára van szükség ahhoz, hogy az étel áthaladjon a gyomorban és a vékonybélben, mielőtt eljutna a vastagbélig. A test a húst aminosavakká emészti, amelyek a vékonybélen és a véren keresztül felszívódnak.

24 óra után

A meggyötört érzés, a másnaposság, amelyet nagyrészt az alkohol vizelethajtó jellegéből adódó kiszáradás okoz, mára enyhül. A szervezet végül elkezdheti az emésztetlen ételeket eltávolítani, felszívva a vizet és az ásványi anyagokat. Irány a mosdó!

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

kajakóma

étkezés

karácsony

karácsonyi vacsora

vacsora

karácsonyi ebéd

karácsonyi étkezés

túlevés