Mérgező növénybe lépett a Kéktúrán: sürgősségin kötött ki a csúnyán pórul járt túrázó
Emberre is veszélyes növényre bukkant egy túrázó az Országos Kéktúra Kőszeg-Tömörd szakaszán. A nő véletlenül belelépett a gyomnövénybe és égési sérülésekhez hasonlító bőrtünetei lettek - közölte a hírt a Vaol.hu, majd szakembert is megkérdezett a szokatlan baleset kapcsán.
Még július közepén emberre is veszélyes növényre bukkant egy túrázó az Országos Kéktúra Kőszeg-Tömörd szakaszán. A nő véletlenül belelépett a gyomnövénybe és égési sérülésekhez hasonlító bőrtünetei lettek. A kórházban azt mondták neki: valószínűleg kaukázusi medvetalp okozta a tüneteit, a természetvédelmi őr viszont nem talált ilyen növényt a területen - írta a Vaol.hu.
A nő szerencsére orvossal túrázott, így az elsősegélyt még a helyszínen megkapta. Ezután a sürgősségi osztályra ment, ahonnan végül a bőrgyógyászatra irányították. Itt az orvosok azt mondták neki, valószínűleg kaukázusi medvetalp okozta a tüneteit. A nő bejelentette a rettegett gyomnövény vélhető jelenlétét a tömördi önkormányzatnál, az erdészetnél is, utóbbiak természetvédelmi őrt küldtek a területre, aki átfésülte a környéket és nem talált medvetalpat a területen, így egyelőre nem tisztázott, milyen növény okozhatta a tüneteit.
A lap megkérdezte dr. Balogh Lajost, a Savaria Múzuem botanikusát is, aki így kommentálta az esetet:
Sajnos a bőrelváltozást okozó növényről nem láttunk fényképet, így csak feltételezésekbe bocsátkozhatunk, hogy mely faj okozhatta a bajt. Mint azt az Őrségi Nemzeti Park szakembere az eset óta történt terepbejárás során megállapította, a kaukázusi medvetalp nem fordul elő a kiránduló által jelzett helyszínen. Vas vármegyében tudomásom szerint csak Vép és Bozzai térségében, a Kozár–Borzó-patak mentén élnek állományai, amelyeket rendszeresen igyekeznek visszaszorítani. Ezért úgy gondolom, hogy a túrázó lábán a bőrgyulladást (fitofotodermatitiszt) valószínűleg a térségünk rétjein gyakori pasztinák (Pastinaca sativa) egyedei között gázolva ez a sárga virágú, szintén az ernyősvirágzatúak családjába tartozó, fél-másfél méteres termetű növény érintése és a napsütés együttes hatása idézhette elő. A bőrizgató tulajdonság nemcsak e növénycsalád egyes tagjaira jellemző, de hasonló gondokat okozhat például a kerti ruta (Ruta graveolens), a szobai kankalin (Primula obconica), vagy a szömörcefajok (Rhus spp.) érintése is
- fogalmazott a szakember.
A kaukázusi medvetalp a növényvilág egyik legveszélyesebb növényének számít, hiszen erősen mérgező, súlyos, akár maradandó "égési" sérüléseket okozhat.
Az érintkezés következtében a bőrön képződő bomlástermékek hólyagokat húznak fel, amelyek 24-48 órán belül akár több centiméteres területet is lefedhetnek és akár több hónapon keresztül gyógyuló sebeket ejthetnek a bőrön. Leggyakrabban hulladéklerakókban, a települések belterületén, erdőállományok környezetében, de leginkább vízfolyások környékén található. A Semmelweis Egyetem oldalán írják: ez az egyetlen olyan lágyszárú növény Magyarországon, ami még az embernél is magasabb, sőt akár négy-öt méteresre is megnőhet, gyakori, hogy a turisták mellé állva fényképezik egymást, a gyerekek pedig letörik és játszanak vele.
Ahogy dr. Balogh Lajos is elmondta, ilyen tüneteket nem csak a kaukázusi medvetalp, hanem más ernyősvirágzatú fajok is okozhatnak – például a szakember által említett pasztinák is. Ezek napfény hatására bomló furanokumarinokat tartalmaznak, a növény szőreinek érintése vagy kifolyó nedve - főleg, ha napfény is éri - komoly bőrgyulladást okozhat. Az orvosok hangsúlyozták, hogy ilyen esetekben rendkívül fontos, hogy a bőrfelületet azonnal szappannal lemossák és hűtsék, majd a bőr és a nyálkahártya gyógyulásának elősegítésére alkalmazható krémmel kezeljék, és haladéktalanul orvoshoz forduljanak. Kezelés hiányában a később létrejövő bíborszínű vagy fekete hegek évekig megmaradhatnak. Ha kaukázusi medvetalp nedve a szemünkbe kerül, akár meg is vakulhatunk tőle!
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)