Újabb drákói szigor a Balatonnál: ez sokakat érinthet
A védett nádasba elbújtatott, álcázott illegális horgászatanyákat is felszámolja a vízügy a Balaton északi oldalán – írja a hirbalaton.hu.
A Badacsony előtti védett nádasokban több olyan jól felszerelt építményt számol vagy számoltat fel a vízügy, ahol vélhetően évek óta folyik illegális vendéglátás, illetve horgásztatás. Az árammal, mozgásérzékelőkkel is ellátott, a drónok elől jól álcázott, víziállásokra telepített kis házikókban egyebek közt gázpalackok és akkumulátorok biztosították a komfortot.
Ha az ilyen horgásztanyáknak hivatalosan nincs tulajdonosa, vagy csak nyomozással lehetne kideríteni, kik a tulajdonosai, a vízügy jogszerűen jár el, ha illegális vízilétesítményként azonnali bontási felszólítást hagy a víziállásokon vagy bejárókon. A tapasztalatok szerint az ilyen kifüggesztett felszólítások után rohamos értékmentésbe és eltávolításba kezdenek a felépítmények gazdái.
A Balatonon tilos a közterületről vízbe vezető stégekre kaput, kerítést tenni, mégsem szereztek érvényt ennek a jogszabálynak hosszú éveken, sőt évtizedeken át. Az ilyen bejáróstégek lezárása főként a déli parton vált divattá. Az amúgy engedéllyel rendelkező stégek tulajdonosai sokan maguktól távolították el stégkapuikat az elmúlt hónapokban, a vízügy felszólításai után. Ahol ezt nem tették meg, ott a vízügy végezte el a munkát, komolyabb összegért.
Az eltávolított stégkapuk helyett újabban jó pár helyen köteleket, láncokat raknak keresztbe, illetve feliratokkal tudatják, hogy a stég magánterület, nem mehet rá más. Valójában a Balaton medre mindenkié, vagyis köztulajdon, a jogszabály ezért rendelkezik úgy, hogy a közterületről vízbe vezető stéget nem szabad lezárni. A bérleti díjat fizető stégtulajdonos elsőbbséget élvez a használatakor, de egyéb időszakban bárki rámehet ezekre.
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)