Nagyon nem mindegy, mikor iszod az első kávéd! Fogadjunk, hogy te is rosszul csinálod
Sokan támaszkodnak a reggeli kávéra, hogy könnyebb legyen az ébredés, el tudják indítani a napot. De tudtad, hogy van jobb alkalom a kávéfogyasztásra, mint a reggeli órák, hogy a legjobb hatást érd el vele? Mutatjuk, mikor érdemes kávét inni a nap folyamán és miért.
Egy csésze kávé a reggeli rutin elengedhetetlen kelléke. Sokan izgatottan várják az energia és a folyékony önbizalom lökését, amit egy gőzölgő csésze adhat a nap elején. Nem meglepő így a A National Coffee Association 2022-es felmérése sem, amiből kiderült, hogy világszerte nőtt a kávéfogyasztás, és még a kávé ellátási láncával kapcsolatos problémák közepette is hajlandók az emberek több pénzt kiadni a kávéra.
A FurtuneWell cikkében írnak arról, hogy Andrew Huberman kutató szerint van jobb alkalom az első kávé elfogyasztására, mint az, hogy egyből ébredés után nyúlunk a kedvenc bögrénk után. Éppen ezért arra ösztönzi az embereket, hogy ébredés után várjanak 90 percet, de a legjobb, ha két óra eltelik az ébredés és a reggeli első kávé között, hiszen így optimalizálhatják a fizikai és szellemi teljesítményüket.
Ahogy Huberman mondja, az adenozin, az a vegyi anyag, amelytől az emberek fáradtnak és kevésbé ébernek érzik magukat, ez felébredésünk után felhalmozódik. Ezért az adenozint blokkoló koffein fogyasztása valamivel később reggel hatékonyabb lesz, és segít az embereknek ébernek maradni a délutáni órákban is.
Átlagosan a koffein egy csésze kávéban a fogyasztás után körülbelül 30 perc-egy óra múlva lép fel. Ez azonban az egyéntől, a genetikájától függ, és attól, hogy evett-e előtte vagy sem. Egyeseknél a hatás 10-15 perccel a fogyasztás után jelentkezik, míg másoknak néhány óráig tarthat.
Mi befolyásolhatja még a kávé hatását?
A koffein hatásának intenzitása a napszaktól függhet, mivel a szervezet cirkadián ritmusa, vagy a test természetes órája jelzi, hogy mikor kell elaludni és felkelni. A szervezet kortizolszintje, az úgynevezett stresszhormon, amely segít az ébrenlétben, körülbelül 30-45 perccel az ébredés után megemelkedik,
- mondja Julia Zumpano, a Cleveland Clinic Center for Human Nutrition regisztrált dietetikusa.
Ha reggel elsőként kávét fogyasztunk, akkor intenzívebb reakciót válthat ki, mert a szervezet természetes éber reakcióján felül érzi a hatását. Míg egyeseknek szükségük lehet erre az extra lökésre, mások érezhetik a kávé kellemetlenebb mellékhatásait, például remegést, emelkedett pulzusszámot és szédülést az idegrendszerre gyakorolt serkentő hatások miatt, amelyek blokkolják az adenozint.
Mindenki volt már azon a ponton, amikor azt érezte, hogy szinte kiesik a szeme a fáradtságtól, idegesnek és dekoncentráltnak érezte magát. Ez emeli a szorongás szintjét is. Ideális esetben, ha tudunk várni egy-két órát ébredés után, hogy a kortizolszint megemelkedjen, majd pár óra múlva magától elkezdjen visszaesni, akkor ez lenne a legjobb alkalom a kávézásra. Ez is összhangban van Huberman megközelítésével, és segíthet az éberség érzésének meghosszabbításában kora délutánig, amikor sokan szembesülnek a rettegett déli fáradtsággal.
Fontos figyelembe venni, hogy a koffeinnek akár nyolc órára is szüksége lehet, hogy távozzon a véráramunkból. A szakértők szerint lefekvés előtt hat-nyolc órával fogyasszuk el a nap utolsó kávéját. Ha például este kilenckor fekszünk le, az utolsó csésze legkésőbb 15 óra legyen.
Címlapkép: Getty Images
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)