Megdöbbentő dolog derült ki a teafilterekről: ezt fogadjunk, hogy te sem tudtad

HelloVidék   
  Megosztom
Megdöbbentő dolog derült ki a teafilterekről: ezt fogadjunk, hogy te sem tudtad

Nagyon sokan fogyasztanak az őszi-téli időszakban teát, ami érthető is, hisz számos jótékony hatása ismert a forró italnak. De azt már kevesebben tudják, hogy a használt teafiltert nem érdemes kidobni, mivel rengeteg módon lehet felhasználni a háztartásban. Arról pedig szintén kevesen tudnak, hogy, ha nem is használjuk fel, nem mindegy milyen kukába dobjuk ki. Mutatjuk a praktikákat.

A hulladékok szétválogatása néha nem is olyan egyszerű. Például hova tartozik a teafilter? Persze a tealevél szerves hulladék. De mit kezdjünk a cérnával, papírdarabokkal? Külön – vagy együtt dobjuk ki. Van, aki a használt teászacskót a szerves hulladékba, mások a szelektív hulladék közé dobják. Viszont a legtöbb ember nem teljesen biztos abban, hogy a legjobb helyre dobta ki a teafiltert.

Nem minden teazsák egyforma

Az ÖkoTest cikke szerint, a "teászacskók" különböző anyagokból készülnek, ezek mellett pedig ott a cérna, az pici papírdarab és gyakran valami ragasztó vagy klip, ami a kettőt összetartja. Ha a szélsőséges és tökéletes hulladékleválasztást szeretnénk elérni, akkor fel kell vágnia a filtert, a tartalmát a szerves hulladékgyűjtőbe kell dobni, a többit pedig külön szelektálni.

Mit és hova dobjunk?

A zacskó anyaga döntő abban a kérdésben, hogy a zacskót szerves hulladékba vagy a vegyes hulladékba kell-e dobni.

  • A klasszikus teazacskók: az úgynevezett kétkamrás papírzacskók cellulózból vagy más természetes szálakból készülnek – a Szövetségi Környezetvédelmi Minisztérium szerint ezek a zacskók a szerves hulladék közé dobhatók. A többi komponens nem jelent problémát a további feldolgozás során.
  • A teatasakokat (pl. piramiszacskókat): egyre inkább szerves műanyagból vagy szintetikus papírból készítik. Egyik anyagnak sincs helye a szerves hulladékban. Ezért ezeket a teászsákokat a szemetesbe kell dobni.
  • Mivel azonban az egykamrás zacskók gyakran műanyag szálakkal vannak lezárva, és egyes kétkamrás zacskók hőálló polipropilént (kőolaj alapú műanyag) tartalmaznak, vagy a zacskók szintetikus polimereket vagy gyantákat tartalmaznak (amelyek sokkal lassabban rothadnak, mint a papír), azt tanácsolják a szakemberek, hogy jobb, ha ezeket a vegyes, háztartási szemétbe dobjuk ki.

Mielőtt végleg kidobásra ítéled, előtte nézd meg, mire hasznosíthatod!

  • Védjük a szobanövényeinket - A már használt teafilterekből készült főzet segít megelőzni, hogy gombás fertőzések támadják meg a cserepes virágokat. Ráadásul a teafilter és a kávézacc is tartalmaz olyan anyagokat, melyek segítik a növények fejlődését. A kávézacc kiváló trágyaként szolgál savas talajt kedvelő növények számára. A tea pedig a nem túl savas talajt igénylő növények számára nyújt segítséget. Virágok öntözése előtt öntsd egy elhasznált filter tartalmát az öntözőbe, így táplálni fogja a növényeket, anélkül, hogy savassá tennék a földjüket.
  • Semlegesítsük a kellemetlen szagokat! - Tegyünk szárított tealevelet az olyan kellemetlen aromájú helyekre, mint a macskaalom vagy a szemetes vödör alja. Az orrfacsaró szag egy részét magába szívja majd.
  • Zsírtalanítsuk az edényeket - A legmakacsabb konyhai edényeidet áztasd meleg vízbe, és tegyél közéjük egy-két használt filtert! A tea segít feloldani a odaragadt ételmaradékot és a zsírfoltokat is.
  • Adjuk a fürdővízhez - A teában található antioxidánsok jót tesznek a bőrnek, miközben illatukkal aromaterápiás élményt nyújtanak.
  • Nyugtassuk vele fáradt szemünket - Akárcsak az uborkaszeletek, a teafilter is csillapítólag hat látószerveinkre és a szem alatti-fölötti bőrre: a benne található csersavak csökkentik a szem alatti táskákat és karikákat.
  • Használjuk szappan helyett/mellett - Az olyan erős illatokat, mint amit például a fokhagyma vagy a hal hagy maga után bőrünkön, tökéletesen semlegesítik a tealevelek.
  • Macskák ellen - Tegyünk egy pár teatasakot a veteményes és virágos kertbe vagy télen a szobanövényeink földrjére, így megakadályozhatjuk, hogy a macskák oda ürítsenek.
  • Elősegíti a csíráztatást - Akár bent, akár kint akarunk csíráztatni, fogjunk egy használt teatasakot, szúrjuk ki, és tegyük bele a magot. Gondoskodjunk róla, hogy mindig pótoljuk a nedvességtartalmát.
  • Komposzthoz - Dobjuk a használt teafiltert a komposztba, ez majd felgyorsítja a bomlási folyamatokat.
  • Elősegíti a rózsák virágzását - Tegyük a rózsatőre a használt filtereket, hiszen értékes tápanyag tartalmának köszönhetően elősegítik a virágzást
  • Illatosítóként is használhatjuk - A használt tasakokat szárítsuk ki a levegőn, majd egy fél pár zoknit töltsünk fel a tartalmukkal. Adjunk hozzá kedvenc illóolajunkból pár cseppet, csomózzuk meg a szárát, majd tegyük a fiókoba, vagy akaszuk ki a szekrénybe. A szárított tealevél remekül felszívja az olajat, így sokáig illatos marad.
  • Pedikűr - A teafilterek tartalmának antibakteriális hatása segít a kíméletes tisztításban, ezzel egy időben eltávolítja a lábujjak kellemetlen szagát is. A használt filterek frissítik a bőrt, valamint a teaszemcsék tökéletesen előkészítik a lábat a pedikűr-kezelésre. Áztassunk 10 percig forró vízbe egy-két teafiltert pedikűr előtt, majd fürdessük meg benne a lábunkat. Ez megnyugtatja és bársonyossá teszi, ugyanakkor kiválóan szagtalanítja is. A zöld teában fellelhető antioxidánsok kiváltképp jótékony hatásúak a bőrre.
  • Bútorok fényesítése - A kétszer kifőzött teában megtalálható az úgynevezett tanin, ami extra fényességet ad a bútoroknak, fadekorációknak és a parkettának egyaránt. Bútorok tisztításához tegyünk 7-8 használt teafiltert négy liter forró vízhez, majd töröljük át a bútorokat a teával átitatott ronggyal.

Címlapkép: Getty Images

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

teafilter

tea

hulladék

szemét

hulladék szelektálása