Széchenyi Zsigmond Ahogy elkezdődött... című könyvének ikonikus mondata annyira találó, hogy azóta is idézik az erdőjárók, természetkedvelők és a vadászok: „A Vadászat: vadűzés és erdőzúgás, de több Erdőzúgás.” Ez az ikonikus mondat, valamint Széchenyi Zsigmond egész életműve inspirálta a Sercegés és erdőzúgás című - karácsonyra megjelent - könyv két szerzőjét, Segal Viktort és Vida Józsefet.
A vadászó, halászó, gyűjtögető életmód elhagyásával szépen lassan elfeledtük a természet kincseit – kis- és nagyvadak, bogyós gyümölcsök, zöldségfélék, valamint gombák egész sorát. Mindezek régen a vidéki életmód szerves részét képezték, azonban ma már csupán elvétve élünk az erdők-mezők nyújtotta éléskamra portékáival.
A legtöbben nagyon ritkán főznek, sütnek otthon a saját konyhájukban vadételeket, kevésbé gyakorlottak benne, éppen ezért tartanak is tőle, hogy elronthatják. Pedig valójában nem nehezebb ezeket elkészíteni, mint más húsételeket.
A két szakács igazi kreativitással állt a vadételekhez és Széchenyi Zsigmond nyomában járva számos – igen egyszerűen elkészíthető – remekművet alkotott. Bizonyítják azt is, hogyha valaki csak kiegészítőként használja az erdők-mezők természetes alapanyagait, már akkor is az izgalmas ízvilág igazi magaslatait tapasztalja meg.
Aki még sosem evett szarvast, vaddisznót, nyulat, őzet, annak elsőre talán szokatlan és meglepő lesz. Teljesen újraírhatja számára azt, amit addig a húsokról gondolt. Jellegzetes állagok, karakteres zamatok, pompás színek, meghökkentő gyümölcsös, fűszeres párosítások újra gondolt formában.
Segal Viktor séf, gasztronómiai tanácsadó és Vida József, a Takarékbank Zrt. elnök-vezérigazgatója egy hamisítatlan erdei gasztrokalandot mesélnek el, egy olyan kalandot, aminek a végén ötvenöt érdekes és ízletes recepttel leszünk gazdagabbak. Köretként pedig a mindkettőjük által tisztelt Széchenyi Zsigmond vadász-író egyedi stílusú, nagyszerű írásaiból idéznek. Széchenyinek a kedvencei természetesen a vadételek voltak, de azokból is a hazai vadakat szerette legjobban, például a szarvaspofát vörösborban.
A könyv szerzői gondoltak azokra is, akiknek esetleg nehézséget jelent a vadhús beszerzése, ezért minden recept mellett ott az ajánlás arra vonatkozóan, hogy milyen hússal lehet helyettesíteni a szarvast, őzet, vagy akár a fácánt.
A levesek, főételek mellett a két szakács a menü befejezéséhez, az étkezés megkoronázásához, a desszert elkészítéséhez is segítséget nyújt az olvasónak. Közreadják legkedvesebb desszertjeik, süteményeik, édességeik receptjét is, újra gondolva például a kicsit lenézett bukta elkészítését, vagy akár a pite sütését.
A receptek és tájegységek bemutatását követően a könyv ismerteti az erdei vadak, vízi- és vadszárnyasok, tavak és patakok halainak jellemzőit, élőhelyeit, de sok segítséget ad az elengedhetetlen páclevek elkészítéséhez is.
A Pannon Értéktár Zrt. gondozásában megjelent könyv szerzői bebizonyítják, hogy a vadhús az állatok szabad mozgása és táplálkozása miatt alacsony zsírtartalmú, kifejezetten tápláló és magas biológiai és élvezeti értékkel bír. Emellett hisznek abban, hogy a könyvbe kötött erdei kalandjuk végén kedvet kap az olvasó a vadfőzéshez, vadsütéshez, kedvet az erdőjáráshoz, vagyis, hogy az erdei gasztrokalandjuk sercegéssel és erdőzúgással végződik.
Címlapkép: Getty Images