- Ne keresgélj tovább: íme 5 szuper recept, hogy te készítsd a legfinomabb fasírtgolyót
- Így készül a legfinomabb szüreti ebéd, a székelykáposzta: itt a tökéletes recept
- Passzírozzuk vagy nem passzírozzuk? Így készül a legfinomabb magyar halászlé
- Igazi nemzeti kincs: az erdélyi nagymamák csodaszere, a puliszka! + recept
- Így készül a hamisítatlan magyar Újházi tyúkhúsleves: ahány ház, annyi recept
A szezonális alapanyagokon túl hogyan változtatja meg az étkezésünket egy évszak? Az ősz egy kicsit már szomorkás, hideg, többnyire behúzódunk a szobába. Nem biztos, hogy megfigyeltük, de érkeznek azok az ételek, amelyek nem csak a szezonalitásnak, de a hangulatunknak is megfelelőek. Egyszerűen mást kívánunk, mint a melegben, elővesszük a kicsit nehezebb, melengető színű és ízű fogásokat, és elérkezik a bent dagasztott, gyúrt pogácsás időszak is. Nem izzadunk a sütőnél, hanem épp ellenkezőleg, jól esik, ha melegebb van a konyhában.
Nem véletlen, hogy Gasztromesék rovatunk legutóbbi részében a csülkös bableves és a krumplis pogácsa volt terítéken, Szarka Zsófi és Wurmbrandt András ezek elkészítési módjába avatott be minket, illetve ajánlott hozzájuk illő bort.
Csülkös bableves recept
Hozzávalók (6-8 fő)
- 1 szál enyhén csípős füstölt kolbász (300 g)
- 300 g bab (beáztatva)
- 1 db füstölt csülök (2 kg) (beáztatva)
- 2 szelet császárszalonna
- 5 gerezd fokhagyma
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 1 db paradicsom
- fél paprika
- 4 db babérlevél
- 15 szem egész bors
- 2 kk cukor
- 2 szál sárgarépa
- 1 db karalábé
- kisebb darab zellergumó
- 2 szál petrezselyemgyökér
- kis csokor friss petrezselyem
Csipetke: 100 g liszt+víz+só (helyettesíteni: durva szemű tarhonyával lehet)
Rántás: 2 ek olaj+ 1 ek liszt+ 2 ek őrölt pirospaprika
Tálalásnál: frissen reszelt fokhagyma
Elkészítés
Előző este beáztatjuk a csülköt és a babot külön-külön egy tálba. A bableveshez mindent hideg vízbe (a csülök teljesen elbukjon) teszünk fel főni. Először a csülköt a kockázott hagymával, babérlevéllel, borssal, paprikával, paradicsommal. Másfél órán keresztül enyhén forrásban lévő vízben, fedő alatt főzzük, ezután hozzáadjuk a babot és újabb egy órát főzzük.
A zöldségeket felcsíkozzuk. Hozzáadjuk a leveshez a zöldségek mellett a karikázott kolbászt, fokhagymát, és lassú, gyöngyöző lében főzzük még jó fél órát. Ezután egy serpenyőben megpirítjuk az apró kockákra vágott császárszalonnát 2 ek olajon, ehhez hozzáadjuk a lisztet, majd pirospaprikát, kettőt keverünk rajta és rögtön felöntjük 1 dl hideg vízzel. A csipetkét ezután szaggatjuk bele.
Amennyiben szeretjük a jókai bablevest, jöhet egy habarás hozzá! Egy nagy bögrében 1 ek lisztet csomómentesre keverünk 1.5 dl tejjel, hozzáadunk 1 merőkanál forró levest és óvatosan hozzáöntjük. Ekkor jön bele a frissen aprított petrezselyem, cukor és esetleg só, ha szükséges.
A titok: amikor elkészült a leves, 10 perccel később egy evőkanál ecetet elkeverünk egy merőkanál forró levessel és visszaöntjük. Ez az utolsó mozdulat, amitől kerek lesz minden íz a fazékban.
Régi - békebeli krumplis pogácsa
Hozzávalók (4 fő)
- 70 dkg burgonya
- 25 dkg liszt BL55
- 1 kk só
- fél kk őrölt bors
- 1 db egész tojás
- 1 kk sütőpor (elhagyható)
- 5 dkg liszt a nyújtáshoz
- 1 ek zsír a sütéshez
Elkészítés
A krumplit héjában megfőzzük. Miután megfőtt, kicsit hűtjük, meghámozzuk, és még melegen lereszeljük a nagyobb lyukú reszelő oldalán. A krumplit teljesen kihűtjük, ezután sózzuk, borsozzuk, felverjük a tojást és kikeverjük vele. Hozzáadjuk a kimért lisztet és gombóccá gyúrjuk, pihentetjük 30 percig.
Lisztezett felületen kétujjnyira kinyújtjuk a tetejét becsíkozzuk és kiszúrjuk őket közepes méretű pogácsaszaggatóval, vagy egy vizes pohárral. Kb 2 tepsi lesz ebből az adagból, közepes nagyságú pogácsákkal. Kisüthető serpenyőben is. 1 ek sertészsírral kenjük meg a sütőpapírt és erre tegyük rá a pogácsákat. Előmelegített sütőben 200 fokon készítsük el őket. 15 perc után fordítsuk meg őket és újabb 15 percig süssük.
A zseniális hagymaleves receptje
Gasztronómiai kalandozásunk következő fogása a hagymaleves lesz, amiből minden évszázadban minden vidék elkészítette a saját változatát. Az olcsó zöldségből csodát varázsoltak, és az egyszerű emberek asztaláról a király elé került az étel, aminek receptje máig fennmaradt. A legjobbak ma is konyakkal, pezsgővel vagy borral készülnek.
Íme egy kis kedvcsináló fotó:
Ha nem akarsz lemaradni arról, hogyan készül a zseniális hagymaleves, akkor tarts velünk a Gasztromesék következő részében is, hiszen Szarka Zsófi és Wurmbrandt András most ennek jár utána. Kövesd a pénteken megjelenő új részeket és készítsd el velünk te is a vidék legrégibb és legfinomabb ételeit!
Címlapkép: Getty Images