Kinek, mi jut eszébe ezekről a fogásokról: tökfőzelék, spenót, paradicsomos káposzta, vágottborsó főzelék, saláta leves? A közös bennük, hogy többségünk hátán - köszönet érte az iskolai menzáknak - a szőr is feláll, ha ez kerül az asztalra ebéd gyanánt. Pedig, micsoda isteni fogások születhetnek meg ezekből is, ha egy kicsit „odatesszük magunkat”!
Felfogható egy-egy főzelék köretként is, mártásként vagy szószként is, ami korábban az egyik elengedhetetlen része volt a fejedelmi lakomáknak, királyi ebédeknek. Főtt hús mellé, sültek mellé vagy csak a kenyérlángosok, lepények mártogatósaként. Egy szóval, nem kell a kötelezően lisztes, pépes, pürésített főzelékre gondolnunk, egy csavarral csinálhatunk belőle valami ínyencséget úgy, hogy az mennyei legyen!
A HelloVidék Gasztromesék sorozatának legutóbbi részében Szarka Zsófi és Wurmbrandt András öt város, öt tökéletes paradicsomos káposzta receptjét, valamint a saját változatukat hozta el nekünk, utóbbit oldalassal tálalva. Itt az idő megismerni azokat a főzelék-recepteket, amitől az eddigi ízlésünk is megváltozhat!
Mutatjuk a receptet!
Paradicsomos káposzta sült oldalassal
Hozzávalók (4 főre)
Sült oldalas:
- 1.5 kg bőrős sertés oldalas
- 1 kk majoránna
- 1 kk őrölt bors
- 1 kk őrölt kömény
- 1 kk fokhagymapor
- 1 ek só
- 1 dl tej
- 4 ek sertés zsír
Paradicsomos káposzta:
- 1 kis fej, fehér fejeskáposzta
- 2 db babérlevél
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 3-4 szem egész, feketebors
- 1 ek cukor
- 1 kk só
- 2 ek olaj
- 1 kk liszt
- 250 ml híg paradicsomlé
- 75 g sűrített paradicsom
Elkészítés:
Az oldalast előző este (nem fagyosan) besózom minden részén a receptben leírt 1 ek sóval. Másnap kiveszem a hűtőből sütés előtt 1 órával. Beirdalom a csontok között, majd bedörzsölöm a fűszerekkel a beirdalt részeket. Vasedényben vagy jénaiban, a 4 ek zsiradékra helyezem, majd 1 dl vizet öntök alá, lefedem és 180 fokon 1.5 órán át fedő alatt, majd 30 percet fedés nélkül sütöm. Mikor levettem a fedőt, akkor öntöm csak rá a tejet, ettől szép pirosra sül.
A paradicsomos káposztához első sorban az olajon megpirítom a kockázott hagymát. A káposztát már előre felkockázom, mert az időigényesebb, és gyorsan kelleni fog majd. Miután a hagyma széle barnulni kezd, hozzáadom a káposztát és a fűszereket: babérlevelet, borsot, cukrot. Közepes lángon elkezdem dinsztelni, és közben pirítani is a cukorral. Ettől lesz isteni íze majd a ’főzeléknek’.
Mikor elkezd barnulni a káposzta is és a fazék alja is a cukortól, akkor felöntöm annyi vízzel, hogy éppen csak ellepje a káposztát. Lefedem és 20 perc alatt puhára főzöm. Ezután meghintem egy kiskanálnyi liszttel, elkeverem, és felöntöm a paradicsomlevelekkel. A hígabb az a boltokban dobozos formában kapható, de a legjobb a nagymama eltett, üveges paradicsomléje. A sűrített pedig a klasszikus konzerv, pici, sötét színű, ettől még szebb állagot kap majd. Sózom, lefedem, és hagyom, hogy lassú tűzön, szépen forrdogáljon még 20 percig. A káposztát nem főzöm túl, ne legyen nagyon lagymatag, de megpuhuljon.
Az oldalasnak 2 óra kell, ezért a káposztát csak az utolsó 1 órában kezdem el készíteni, és így tálalásnál forrón tálalok mindent. Kenyérrel, friss újhagymaszárral még jobb a falat!
Maradj velünk legközelebb is, és ismerj meg még több titkot a magyar gasztronómiából!
A Gasztromesék aktuális, péntek reggeli folytatásában Zsófi és András húsvéti terített asztallal vár! Elárulják a tökéletes húsvéti kalács titkát is, aztán házi reszelt tormával, házi sajttal, medvehagymás pogácsával és mákos almás pitével is készülnek.
Ha nem akarsz lemaradni, akkor tarts velünk a Gasztromesék következő részében is! Kövesd a pénteken megjelenő új részeket, és készítsd el velünk te is a vidék legrégibb és legfinomabb ételeit!
Címlapkép: Getty Images