A Duna kiszámíthatatlan: minden területen veszélyt jelent
Idén kiszámíthatatlan a Duna vízállása, az év 60 százalékában csak jelentős korlátozásokkal lehet árut fuvarozni rajta, ez visszaveti – az európai viszonylatban amúgy is alacsony – vízi árufuvarozást. A probléma azonban nem csak a fuvarozásra, hanem a mezőgazdaságra, az atomenergiára, a halászatra, az ivóvíz védelemre és a turizmusra is negatív hatással van.
A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) szerint mihamarabb szükség lenne egy jól átgondolt és kivitelezehető dunai fejlesztési koncepcióra a Duna kiszámíthatatlan vízállása miatt.
A Magyar Belvízi Fuvarozók Szövetsége és a Magyar Dunai Kikötők Szövetsége is nagy forgalom-visszaesésről számoltak be, utóbbi a mezőgazdasági termelésre gyakorolt negatív hatásra figyelmeztette a Tolna Megyei Mezőgazdasági Termelők Szövetségét.
Magyarországon kereskedelmi viszonylatban hajózható útnak egyedül a Duna számít, ennek hossza 1484 km, ami európai viszonylatban közepesnek számítana, ha a teljes vízi út használható lenne. A Dunán igénybevételével a Fekete-tenger és a Rajna torkolat, azaz az Északi-tenger kikötőibe lehet árut szállítani.
Október közepéig idén mindössze 125 napon lehetett a Dunán legalább 2,5 méteres merüléssel hajózni, ami jelentős korlátozást jelent a vízi árufuvarozásban, mivel a megfelelő mélység hiányában a hajók nem közlekedhetnek maximális terheléssel. Nem csak a áruszállítás növelése miatt lenne jó megoldást találni a Duna vízállás-ingadozásra, hanem környezetvédelmi szempontból is, mivel a hajók lényegesen kisebb mértékben károsítják a környezetet, mint más szállítóeszközök.
Az alacsony dunai vízállás miatt a paksi atomerőműben emelni kellett a készültségi szintet. Az alacsony vízállás komoly problémákat okoz a paksi atomerőmű hűtésében, ami melegebb időszakban közvetve az erőmű alatti dunai élővilágot is veszélybe sodorja.
A turizmusban is nagy problémát jelent a kiszámíthatatlan vízállás: főszezonban körülbelül 30-40 nagy szállodahajó tartózkodik Budapesten, amelyek alacsony vízállás esetén napokra, vagy akár hetekre itt rekedhetnek.
Az MLSZKSZ egy olyan fejlesztési koncepció kivitelezését sürgeti, amely érdemi választ ad a kiszámítható vízállás biztosítására a Duna hazai szakaszán. A Szövetség szerint több vízi erőmű létrehozásával megoldódna a vízállás szabályozása. Az erőművek kapcsolódó puffer tárolói kiválóan használhatók lennének az árvíz elleni védelemben, sőt a mezőgazdasági területek elsivatagosodása ellen is, valamint az ivóvíz-bázisok védelmére is megoldást nyújthatnak. Az erőművek a felsorolt pozitív hatások mellet ráadásul még zöldáramot is termelnének.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)