A sertéspestis tartós szeplőjévé vált a sertéshúspiacnak, és egyértelműen érezteti regionális, valamint globális hatásait – fogalmazott Fórián Zoltán az InfoRádiónak.
Magyarországon szerencsére csak a vadállománynál mutatkozik a kór, míg a szomszédos országokban, így például Romániában a házisertésállományban is komoly pusztításokat végez az afrikai sertéspestis. Emiatt a korábban odairányuló exportunk tovább erősödik, miközben a távol-keleti importnövekedés is érzékelhetően emeli az európai árakat,
- jegyezte meg az agrárszakértő.
A legfőbb piacunk mindenképpen Románia marad a közelsége miatt, azonban vannak olyan cégek Magyarországon, amelyek képesek a Távol-Keletet is elérni, jegyezte meg Fórián Zoltán.
Bár az emberre nem veszélyes a betegség, az állatok számára nincs ellenszere, ami azt vetíti előre, hogy nem lehet rövid távon leküzdeni azokat a gócpontokat, amelyek például a távol-keleti országokban kialakultak, így a keresletnövekedés tartósan magasan fogja tartani az árakat, akár 4-5 éven keresztül is, jegyezte meg az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető szakértője.
A jelentős keresletnövekedésből származó áremelkedés a fogyasztói árakban is megmutatkozik, igaz ennek a mértékének körülbelül csak a fele jut el a vásárlóhoz - tette hozzá.