Ahogy a portál írja, a szakemberek úgy vélik a jövőbeni sertésszámot tekintve különösen aggasztó, hogy a sertésvágáson belül az anyakocák kategóriája az előző év első félévéhez képest a 44,7 ezerről 51,7 ezer darabra nőtt, ami 15,7 százalékos növekedés.
A magyarországi vágóhidak élősertés-vágásának csökkenését részben az okozza, hogy a környező országokban jelentősen megnőtt az élő állat iránti kereslet
- mondta el a portálnak Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) elnöke.
Romániában nagy számban jelent meg az afrikai sertéspestis (ASP) a házisertés-állományban. Ebből az következett, hogy a fenálló alapanyaghiány pótlását részben magyarországi élő sertésekkel igyekeztek pótolni. Ezt alátámasztják a KSH adatai is.
Az aatok mutatják a jelenlegi trendet: az exportált élősertés-mennyiség 38 százalékkal növekedett, közben az import 19 százalékkal csökkent az előző évi adatokhoz képest. A behozatal azonban még így is másfélszerese a kivitelnek: az export 15,4 ezer, az import pedig 22,8 ezer tonnát ért el.
Az is hozzájárult a vágásszám visszaeséséhez a Hússzövetség elnöke szerint, hogy több magyarországi telepen is megelőző jellegű kényszervágások voltak, ami nyilvánvalóan csökkenti a vágóhídi vágásra alkalmas állományt.