Őrületesen meg fog ugrani a napelemet használók száma: itt vannak a tervek

HelloVidék   
  Megosztom
Őrületesen meg fog ugrani a napelemet használók száma: itt vannak a tervek

A tervek szerint a mostani közel 31 ezerről 10 év alatt legalább 200 ezerre növelnék a magyarországi háztartási, tetőre szerelt, átlagosan 4 kilowatt teljesítményű napelemes rendszerek számát. A cél minimum 800 MW lakossági napelem-kapacitás kiépítése 2030-ra az új kormányzati energiastratégia alapján.

A kormány új energiastratégiája alapján 10 év alatt a jelenlegi mintegy hétszeresére bővülne a hazai lakossági napelemes rendszerek száma, míg összteljesítményben legalább négyszeresére nőne a kapacitás. A kabinet ösztönönzi is a saját villamosenergia-fogyasztás részleges kiváltására termelő kis naperőművek terjedését, írja cikkében a Portfolio.

A tervek szerint a mostani közel 31 ezerről 10 év alatt legalább 200 ezerre növelnék a magyarországi háztartási, tetőre szerelt, átlagosan 4 kilowatt teljesítményű napelemes rendszerek számát. A cél minimum 800 MW lakossági napelem-kapacitás kiépítése 2030-ra. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal legutóbbi adatai szerint

A MEKH előzetes adatai szerint 2019 félévkor 388,5 MW volt a teljes hazai háztartási mérető kiserőmű kapacitás, vagyis

A 2019-es év végi adatok még nem ismertek. 2018-ban közel 100 MW-tal bővült a napenergiát hasznosító HMKE-k teljesítménye.

A kormány szerint a cél elérésének gazdasági alapját a technológiai költségcsökkenés és hatékonyságjavulás adja elsősorban. A Nemzeti Energiastratégia 2030, illetve a Magyarország Nemzeti Energia- és Klímaterve alapján a kabinet ösztönzi a saját villamosenergia-fogyasztás részleges kiváltására termelő napelemes rendszerek telepítését, hogy hogyan, az még nem teljesen egyértelmű.

Egy 4 kWp teljesítményű napelemes rendszer telepítéséhez körülbelül 25-30 négyzetméter árnyékmentes, lehetőleg déli tájolású tetőfelület szükséges. Ma már a legtöbb épületre és tetőfelületre lehetséges napelemes rendszereket telepíteni, legyen az családi ház, egy autóbeálló, vagy akár egy raktárépület.

- nyilatkozta Lugos Roland, a napelemes rendszerek tervezésével és kiépítésével, illetve az ehhez kapcsolódó szolgáltatások nyújtásával foglalkozó Optimum Solar Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

A lakossági napelemes rendszer megrendelésétől az áramszolgáltatói engedélyeztetésén át az üzembe helyezésig átlagosan 30-90 nap szükséges. Amint az engedélyek megvannak, maga a telepítés már gyorsan, rendszerint egy-két munkanap alatt kivitelezhető. Egy napelemes rendszer vásárlásánál két nagyon fontos dologra érdemes odafigyelni a szakértő szerint. Egyrészt csak olyan, megbízható, megfelelő referenciával rendelkező céget érdemes választani, amely a napelemes rendszer megtervezésétől kezdve az engedélyeztetésén és a pályázatíráson át a kivitelezésig, illetve ezt követően a rendszer távfelügyeletéig mindent elintéz az ügyfél helyett. Másrészt nagyon fontos odafigyelni a napelemes rendszer két fő alkotóelemére, a napelemre és az inverterre, illetve azok garanciális feltételeire is.

A napelemes rendszerek megtérülési ideje már Magyarországon is nagyon kedvező, hiszen a beruházás hét-kilenc év alatt térül meg, majd még legalább húsz évig látja el ingyen villamos energiával a házat.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

napelem

energiastratégia

kiserőmű

villamosenergia

megújuló energia