Befellegzett Magyarországon a készpénznek? teljesen eltűnhet a hagyományos fizetési mód
Eddig is évről évre egyre népszerűbb az elektronikus fizetés, de az azonnali átutalási rendszer elindulása és a koronavírus-járvány miatt ugrásszerűen nőtt meg a tranzakciók száma. A készpénzhasználat visszaszorítása egyébként is fontos lehet, mivel gyártása, kezelése jóval drágább, mint a bankkártyás tranzakciók esetében felmerülő költségek.
Az elmúlt években a készpénzhasználat és az elektronikus fizetés egyaránt növekedést mutatott, azonban a koronavírus-járvány, valamint az azonnali átutalási rendszer elindulása elősegíti az elektronikus pénzhasználatot. A készpénzállomány a múlt év végén a szezonálisan igazított adatok szerint 65 000 milliárd forintot tett ki, ami az öt évvel korábbi szinthez képest 75 százalékos növekedésnek felel meg.
A magyar bankok által kibocsátott bankkártyákkal történt magyarországi vásárlások száma 2014-ben meghaladta a 335 milliót, ez összesen akkor több mint 2300 milliárd forintos forgalmat jelentett. Ehhez képest tavaly ennek majdnem a tripláját érték el a bankkártyások: több mint 900 millió vásárlással 6600 milliárd forintot költöttek.
A készpénzhasználat visszaszorítása azért lenne fontos, mert a készpénz kezelése, gyártása drága, az elektronikus fizetések, például a bankkártyás tranzakciók olcsóbbak.
A mostani helyzetben nagy valószínűséggel jelentős növekedést mutatnak majd a bankkártyás költések - vélekedett Trencsán Erika. Hozzátette, elég például arra gondolni, hogy a legnagyobb, online webáruházat is működtető magyarországi kiskereskedelmi láncoktól történő online rendelések nagyon jelentősen megnőttek a koronavírus-járvány miatt, és a legtöbb cég ideiglenesen felfüggesztette a csomag szállításakor történő kifizetését, így a számlát előre kell online rendezni.
A készpénzállomány visszaszorításában komoly szerepet játszhat az azonnali fizetési rendszer elindulása is, ugyanis valódi alternatívát jelent a készpénzhez képest. A rendszert működtető - a Magyar Nemzeti Bank tulajdonában lévő - Giro adatai szerint az indulás után eltelt két és fél napban több mint egymillió tranzakció ment végbe összesen több mint 150 milliárd forint értékben.
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)