A tavalyi kedvezőtlen időjárás után sok kisebb, jellemzően melléktevékenységként dinnyét termesztő gazda hagyja abba a termelést, így várhatóan újabb 5 százalékkal csökkenhet az idén hazánkban a görögdinnye termőterülete, írja a szon.hu.
A hazai éves átlag görögdinnye-fogyasztás 10-12 kilogramm/fő, aminél a hazai termesztés jóval többet el tudna látni. Az össztermés mintegy 60 százalékát értékesítik csak belföldön a gazdák, a maradék 40 százaléknyi görögdinnyét exportra küldik. Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye a két legjelentősebb termőkörzet, itt várhatóan csökken a dinnyeföldek száma, míg Baranyában, Tolna-Fejér megyében és a Kisalföldön nem számolnak termőterület-változással.
Egyre több jel mutat arra, hogy az ágazatban koncentrációs folyamat megy végbe. Számos kisebb termelő hagy fel a dinnyetermesztéssel, ugyanakkor a közepes és nagyobb méretű vállalkozások a modernebb technológiák, a professzionálisabb szemlélet felé fordulnak. Mindez középtávon ismét növekedést jelenthet az ágazatnak
– mondta el a portálnak Rácz Imre, a NAK megyei elnöke.
A Nemzeti Agárgazdasági Kamara (NAK) Dinnye Munkacsoportja és a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete nemrégiben szezon előtti egyeztető fórumot tartott. A palánták kezdődő neveléséről és a kedvezőtlen időjárási körülményekről is értekeztek. Remélik, hogy a lehetséges április végi, májusi fagyok nem tizedelik meg a kiültetett dinnyéket, valamint a koronavírus-válság sem veszélyezteti az ágazatot az értékesítési időszakban.
Címlapkép: Getty Images