Így nem lesz mumus a mikrovállalkozás: mutatjuk a leghasznosabb trükköket
Egy mikrovállalkozás számára rengeteg kihívást tartogat a cég felépítése és pozicionálása a piacon, mindamellett, hogy az újrainduló gazdaság is különféle próbatételek elé állítja. Akkor tudunk a vállalkozásunk fejlődésére, növekedésre fókuszálni, ha biztosak lehetünk abban, hogy az adóügyeink a legjobb kezekben vannak. Egy jó könyvelő ráadásul idővel a családi vállalkozás igazi bizalmasává is válhat. Szabó Norbert, a Sberbank mikrovállalati üzletágvezetője összegyűjtötte, mire érdemes figyelni a vállalkozásoknak könyvelőjük kiválasztása során.
A jó ajánlások és a referenciák nagyon fontosak, de érdemes az egyéni igényeket is figyelembe venni a könyvelő kiválasztásakor. Az egyik legfontosabb, hogy az adott szakembernek van-e már olyan partnere, akinek tevékenysége hasonlít a miénkhez. Az iparági tapasztalatok, a pályázati és fejlesztési lehetőségek ismerete is fontos vállalkozásunk napi pénzügyeinek intézésében és fejlesztésében. Célszerű egyeztetni, hogy a könyvelőjelöltünk mennyire naprakész a szakmai és technikai újdonságok tekintetében, valóban részt vesz-e az éves kötelező továbbképzéseken.
Kössünk szerződést
A könyvelővel való együttműködés folyamatos, hosszú távú kapcsolatot jelent, ezért mindenképpen kössünk megbízási szerződést, állapodjunk meg fix havidíjban! A feladatok részletes meghatározását se vegyük félvállról, ne spóroljunk azzal, hogy sablonszerződést írunk. Ne csak a könyvelő felelősségeiben egyezzünk meg, tisztázzuk a sajátunkat is – a könyvelés akkor lesz pontos, ha időben átadjuk az összes bizonylatot, számlát, számlakivonatot. Ajánlott tisztázni, hogy van-e felelősségbiztosítása, hiszen könyvelési hiba esetén a hatóságok a céget és nem a könyvelőt büntetik meg.
Tartsuk a kapcsolatot
Bár a könyvelő nem a cég alkalmazottja, érdemes hasonlóan szoros, bizalmi kapcsolatot kialakítani vele, akár a többi kollégával. Tartsuk vele rendszeresen a kapcsolatot, tájékoztassuk mindenről pontosan és időben, avassuk be a terveinkbe, kérdezzük meg a fejlesztési lehetőségekről! Ha jó kapcsolatot sikerül kialakítanunk, szívesen fog segíteni az adóügyi és jogi fogalmak, aktualitások megértésében.
Fogadjuk meg a pénzügyi tanácsokat!
A Sberbank ügyfeleinek tapasztalata alapján ugyan a könyvelő nem pénzügyes, de tisztában van a vállalati mérleggel, így érdemes meghallgatni a tanácsait egy-egy jelentősebb lépés, például hitelfelvétel előtt.
Azt mondhatjuk, hogy a könyvelő kicsit olyan a mikrovállalkozásban, mint egy pénzügyi tanácsadó – pontos képe van a lehetőségeinkről, átlátja a hitelkonstrukciókat, az egyedi megoldások lehetőségét. Számtalan beruházási vagy forgóeszközhitel van a piacon, fejtörést okozhat a vezetőknek, hogy melyiket válasszák. Így érdemes kihasználni, hogy van egy privát tanácsadónk és konzultálni vele egy ilyen léptékű döntés előtt
– fogalmaz a Sberbank szakértője.
Címlapkép: Getty Images
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)