Még a hitelek is környezettudatosak lesznek: itt a jegybank bejelentése

HelloVidék   
  Megosztom
Még a hitelek is környezettudatosak lesznek: itt a jegybank bejelentése

Az MNB kiterjeszti a hitelintézetek számára zöld vállalati és önkormányzati tőkekövetelmény-kedvezmény programját. A bankok így a program keretei közt adhatnak zöld hiteleket egyebek közt az elektromobilitás, fenntartható agrárium fejlesztésére, sőt iparági megkötés nélkül egyéb, a környezeti fenntarthatóságot szolgáló finanszírozási célokra is.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Zöld Programja részeként tavaly decemberben hirdette meg vállalati és önkormányzati Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény programját. Ennek révén a magyar jegybank elősegíti, hogy a banki mérlegekben nőjön a zöld iparágak, ügyfelek aránya a fenntarthatósági átállás szempontjából a kockázatoknak jobban kitett „barna” eszközökhöz képest. Mindez hozzájárul a hazai pénzügyi rendszer stabilitásához és a gazdaság környezetbarát átállásához.

A program keretében az MNB pozitív ösztönző révén bátorítja a zöld hitelezést, úgy, hogy a részletes feltételrendszerben meghatározott feltételeknek megfelelő, környezetileg fenntartható vállalati és önkormányzati kitettségek adott évi tőkekövetelményének egy részét vagy teljes egészét elengedi a tőkeszabályozás 2. pillérében.

Fél év alatt mérlegfőösszegük alapján a hazai bankok 75 százaléka csatlakozott a programhoz. A tőkekövetelmény-kedvezményt – amelyet 5 éven át biztosít – a jegybank elsőként a megújuló energiatermelés finanszírozására, valamint a zöld kötvények bankok általi vásárlására (befektetésekre) határozta meg. A résztvevő bankok az említett kategóriákban a program indulásától 2021. június 30-ig 121 milliárd forint naperőmű-hitelt folyósítottak, illetve – az MNB Növekedési Kötvényprogramjában is részt véve – bő 42 milliárd forint értékű zöldkötvény-finanszírozást is nyújtottak.

A program sikere nyomán az MNB – a társhatóságokkal, szakmai szervezetekkel és a hitelintézetekkel folytatott egyeztetéseket követően - az eddigieken túl további vállalati zöld hitelcélokra terjeszti ki a programot. A hitelintézetek így a továbbiakban az elektromobilitást (pl. zéró kibocsátású árufuvarozó vagy személyszállító járművek cégek általi beszerzését), a fenntartható agráriumot és élelmiszeripart (pl. méhészetek, ökológiai gazdálkodási támogatást programban részt vevő gazdaságok fejlesztését, agárvállalkozások fenntarthatóságot szolgáló precíziós gépbeszerzéseit) szolgáló finanszírozás nyomán is élhetnek a tőkekedvezménnyel. Emellett iparági megkötés nélküli, az adós vagy a bank által kialakított finanszírozási keretrendszer szerinti zöld kitettségek is bevonhatók majd a programba.

A jegybank döntése szerint emellett a hitelintézetek a továbbiakban döntésük szerint összevonhatják és így maximálisan kihasználhatják az érvényben lévő, a lakáshitelekre, illetve a vállalati és önkormányzati finanszírozásra nyújtott tőkekedvezményeket. E lépés nyomán egy, a zöld finanszírozásban aktív bank akár a teljes kockázati kitettsége 1,5 százalékára rúgó tőkekedvezményt is igénybe vehet majd.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

zöldhitel

hitel

fejlesztés

zöld program

mnb

bank

bankok

magyar nemzeti bank

jegybank