Nagyon nagy a baj: ingyen laptoppal és ösztöndíjjal fognák meg a tanárokat
Az utóbbi években az egyetemek és a főiskolák is saját bőrükön kezdték érezni a tanári, tanítói, óvodapedagógusi pálya csökkenő népszerűségét, ezért ma már több felsőoktatási intézmény havi 50-150 ezer forintos ösztöndíjjal és egyéb támogatásokkal csábítja a tanárszakokra a jelentkezőket. Évente több mint 5 ezren végeznek pedagógusszakon, de közülük alig háromezren helyezkednek el iskolában, óvodában.
2022 szeptemberétől azok, akik osztatlan tanár szakosak és nappalis hallgatók, tíz hónapon át ötvenezer forint ösztöndíjat kapnak. De nemcsak őket támogatjuk. Akik hozzánk jelentkeznek és beiratkoznak, minden elsőéves, nappalis hallgató laptopot fog kapni a tanulmányai elkezdéséhez
- hirdeti jövő évi tanárképzéseit már most a Nyíregyházi Egyetem.
Az egyetem a támogatási szisztémát a modellváltással és az azzal járó bevételnövekedéssel magyarázza, de a döntés mögött többek között az is állhat, hogy anyagi eszközökkel is próbálják népszerűbbé tenni a pedagógusszakokat - írja az Eduline, amit a hvg.hu szúrt ki.
A HVG oktatási szakportálja szerint nem a nyíregyházi az egyetlen intézmény, ahol extra támogatásokkal népszerűsíti a tanári szakokat. A Pannon Egyetem Tanárképző Központja a 2019/2020-as tanévtől ad „megélhetési támogatást” a leendő tanároknak. Az ösztöndíjra csak tanárszakosok pályázhatnak, közülük is azok, akik éppen gyakorlatukat töltik. 2020 eleje óta a támogatás összege havi 105 650 forint, sőt mivel a minimálbérhez kötik, jövőre emelkedni fog az összege.
Nem véletlen, hogy különböző ösztöndíj-lehetőségekkel próbálják a tanárképzésekre csábítani a felvételizőket az egyetemek. Idén az általános felvételin valamivel több mint 13 ezren jelentkeztek valamilyen pedagógusképzésre, közülük 7316-an, a pótfelvételin kicsivel több mint 800-an jártak sikerrel, vagyis ennyien iratkozhattak be szeptemberben az egyetemek, főiskolák tanári, tanítói, óvoda- vagy éppen gyógypedagógusi szakjára.
Az idei elsőévesek száma a pótfelvételizőkkel és a keresztfélévben kezdőkkel együtt valamivel magasabb, mint a tavalyi – igaz, a felvételi szabályok szigorítása körüli bizonytalanság, a kötelező emelt szintű érettségi bevezetése és a koronavírus-járvány miatt a 2020-as felvételi negatív rekordot hozott. A korábbi években azonban ennél jóval többen kezdték meg tanulmányaikat ezeken a pedagógusszakokon, 2017 és 2019 között még 9500-9800 között mozgott az elsőévesek száma.
Az összképen sokat ront az is, hogy a 2009 és 2011 között kezdett, pedagógiai alapszakon tanuló hallgatók (ilyenek a leendő tanítók és óvodapedagógusok) 23-28 százaléka lemorzsolódott, vagyis minden negyedik hallgató félbehagyta az egyetemet.
A pályán maradni is nehéz, idén augusztus közepén például több száz általános iskolába kerestek tanítót, és több száz középiskolai tanári állást lehetett találni a közigállás.gov.hu oldalon. Az iskolai dolgozók - különösen a pályakezdők - komoly lakhatási problémákkal küzdenek, az évek óta stagnáló bérek és az emelkedő albérletárak miatt sokan csak olyan állást tudnak elvállalni, amelyhez szolgálati lakás vagy némi lakhatási támogatás is jár.
A hiányt a pályakezdőkkel sem sikerül ellensúlyozni, évente 5-6 ezren végeznek pedagógusszakon, de közülük mindössze alig háromezren helyezkednek el iskolában, óvodában.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)