Fontos változás a Szép-kártyánál: erről minden vásárlónak tudnia kell!

24.hu   
  Megosztom
Fontos változás a Szép-kártyánál: erről minden vásárlónak tudnia kell!

Már készülnek a SZÉP-kártyák kibocsátói a februári nyitásra, amikortól egyelőre május végéig élelmiszerboltokban is fizethetünk majd a SZÉP-kártyánkkal. Visszajelzéseik alapján az üzletek részéről is van érdeklődés. Az üzletláncok válaszai alapján azonban van, ahol egyelőre még csak vizsgálják az új lehetőséget, döntést csak később hoznak.

Február 1-től május 31-ig fizethetünk a boltokban élelmiszervásárláskor a SZÉP-kártyával a pénztáraknál. Pontosabban azokban az üzletekben élhet a lehetőség, melyek főtevékenysége élelmiszerkereskedelem, amihez a kormányrendeletben meghatározott hét TEÁOR-szám a mérvadó, írja a 24.hu.

Az az üzlet kapcsolódhat be élelmiszervásárlás esetén a SZÉP-kártyázásba, melynek főtevékenysége:

  • élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem, vagy
  • zöldség, gyümölcs kiskereskedelme, vagy
  • hús-, húskészítmény kiskereskedelme, vagy
  • hal kiskereskedelme, vagy
  • kenyér-, pékáru-, édesség-kiskereskedelem, vagy
  • egyéb élelmiszer-kiskereskedelem, illetve
  • élelmiszer, ital, dohányáru piaci kiskereskedelme.

A SZÉP-kártya bármelyik zsebéből, tehát nem csak a vendéglátásról, hanem a szálláshely illetve a szabadidő alszámláról is vásárolhatunk majd élelmiszert, mivel a zsebek közötti átjárhatóság december végéig él. Karácsony napján jelent meg a rendelet, amely lehetővé teszi a bolti kiskereskedelemben a SZÉP-kártyás élelmiszervásárlást februártól. Megkérdeztük a nagyobb kiskereskedelmi láncokat, élnek-e a lehetőséggel. Jó részük nem reagált a kérdéseinkre, a Lidl és az Aldi még vizsgálja a lehetőséget, későbbre ígért nyilatkozatot, tájékoztatást, két cég viszont már biztosan készül arra, hogy februártól elfogadhassák pénztáraiknál a pihenőkártyát.

A Sparnál tavaly október óta mind a 208 olyan áruházukban elfogadják az OTP SZÉP-kártyát, ahol van melegétel és grillpult, kizárólag az ott vásárolt ételek kifizetéséhez. Céljuk, hogy a teljes hálózatra kiterjesszék a fizetőeszközt – válaszolták lapunknak.

A CBA-nál úgy fogalmaztak, hogy jónak látják a lehetőséget és élni kívánnak vele. Franchise láncként a hozzájuk kapcsolódó vállalkozások önállóan döntenek a kérdésben, de arra számítanak, hogy széles körű lesz az elfogadás a hálózatban.

Lesznek azonban olyan üzletek is, ahol bár árulnak élelmiszert, mégsem fogadhatják el a SZÉP-kártyát. Ennek oka, hogy az élelmiszer-kiskereskedelemnek főtevékenységnek kell lennie, nem elég, ha a tevékenységi jegyzékben szerepel a rendeletben meghatározott hét TEÁOR valamelyike. Emiatt például a dm-ekben sem lehet majd fizetni élelmiszert SZÉP-kártyával, ugyanis a cég főtevékenysége nem élelmiszerkereskedelem.

A SZÉP-kártya elfogadáshoz az is kell persze, hogy az üzlet, amibe betértünk, szerződésben álljon azzal a kártyakibocsátóval, amelyikhez tartozunk, amelyiktől a kártyánkat kaptuk. Ha egy üzlet mindegyik forgalomban lévő SZÉP-kártyát el akarja fogadni februártól május végéig, akkor összesen négy szerződést kell kötnie, az OTP-vel, a K&H-val, az MKB-val és a piacra január közepén bekapcsolódó Edenreddel.

A kártyakibocsátók válaszai alapján úgy tűnik, technikai akadálya nincs annak, hogy februártól induljon a szolgáltatás, valamennyien azt válaszolták, hogy a lehető leggyorsabban be fogják kapcsolni az elfogadóhelyek közé az erre igényt tartó élelmiszerüzleteket. Az új szereplő, a Ticket Restaurant SZÉP-kártya kibocsátója, az Edenred egyenesen azt írta, online akár 1 napon belül szerződni lehet velük, és az elfogadóhely beállítása rendszereikben másnapra megtörténik. Hozzátették, a legtöbb élelmiszerkereskedelmi lánccal egyéb termékeik elfogadására már szerződésben állnak, és velük már elkezdtek egyeztetni a SZÉP-kártyák elfogadásáról. Terveik szerint január második felére a láncok többségével szerződést kötnek.

Mivel az alszámlák között átjárhatóság van, bármelyik zsebből vásárolhatunk majd a boltban élelmiszert, az egyenleg összegéig, és egy felmérés szerint úgy tűnik, ez a lehetőség nagyon is tetszik az embereknek. A szállodaszövetség viszont aggódik, hogy az élelmiszervásárlás engedélyezésével csökkenhetnek a SZÉP-kártyás költések a járványválsággal erősen sújtott turisztikai szektorban.

Az Edenrednél úgy vélik, azzal, hogy bolti élelmiszervásárlásra is felhasználható lesz a SZÉP-kártya négy hónapig, nagyobb lesz a hajlandóság a bevezetésére azoknál a cégeknél is, ahol eddig nem alkalmazták ezt a juttatási formát. Azt látják, hogy a piacon jelenleg nagy szükség van a megélhetést támogató juttatásokra. Az pedig, hogy a SZÉP-kártyával élelmiszerre is lehet majd költeni, válasz erre a piaci igényre.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

vásárlás

szép kártya

üzletlánc

élelmiszer-vásárlás

számla

alszámla