Ezek a legjobb vörösborok most Magyarországon: itt a nemzetközi toplista, tele magyar tételekkel
Ezúttal a Villányi borvidék adott otthont áprilisban a portugieser borok világbajnokságának. A portugieser fajta egyetlen nemzetközi versenyén hét ország nyolcvannégy borát indították a pincészetek. A nyolcadik Portugieser du Monde champion díját két kategóriában osztrák, egy-egy kategóriában magyar és német borok nyerték el. A kiemelkedő boroknak járó aranyérmet összesen tizennyolc bor érdemelte ki, közülük tizenegy magyar és hét külföldi, utóbbiak szlovák, osztrák és német versenyzőként. A HelloVidék most megmutatja az ország legjobb portugieser borait, de ajánlunk néhány kékfrankos nemes nedűt is, amelyeket a szakértőkből álló zsűri díjazott a Kékfrankos Grand Tasting-en.
Áprilisban a Villányi borvidék és a Pécsi Borozó bormagazin szervezésében rendezték meg a portugieser borok világbajnokságát. A Portugieser du Monde idén a Villányi borvidék és a Pécsi Borozó magazin közös szervezésében valósult meg, a versenynek a Siklósi Vár adott otthont április 22-én, másnap pedig a nagyközönséget várták a pécsi kóstolófesztiválra a Magtár Látogatóközpontba. Itt adták át az idei legjobbaknak a megérdemelt díjakat, de itt kóstolhatott a közönség kedvére a nevezett és díjazott borokból, sőt minden résztvevő pincészet valami mást is megmutatott a kínálatából.
A tematikus kóstolót tíz éve még csak a villányi portugieserekkel rendezte a Pécsi Borozó magazin, a következő évtől azonban már nemzetközivé bővült a mezőny. Úgy tűnik, hogy most két év pandémiás kihagyást követően, a korábbi évek sikerét folytatva, ezúttal már a nyolcadik alkalommal rendezték meg a versenyt és kóstolófesztivált.
A portugieser, egykori nevén kékoportó, Közép-Európa egyik kikerülhetetlen és fontos fajtája, amely a borvilágban sajnos ritkán kerül reflektorfénybe. A fajta egész Közép-Európában elterjedt, hívják portugizernek, purtugizacnak, portugalkának, blauer portugiesernek vagy modrý portugalnak, így abban hiszünk, jó mindezeket a borokat egy mezőnyben látni, összemérni és a tanulságokat összegezve minden borászat fejlődhet kicsit
- mondta el Győrffy Zoltán, a Portugieser du Monde ötletgazdája és versenyigazgatója, a Pécsi Borozó főszerkesztője.
A nyolcadik Portugieser du Monde borversenyt és kóstolófesztivál kapcsán idén először a Villányi borvidék vette át a házigazdai és főszervezői feladatokat.
Ebben az évben szlovák, német, szlovén, osztrák, szerb, horvát és természetesen magyar borok alkotják a nemzetközi mezőnyt, közel száz bort neveztek a megmérettetésre, ez is jelzi az érdeklődést a fajta iránt és a bizalmat is Villány, mint házigazda felé. A verseny nemzetközi jellegét tovább erősíti, hogy a magyar zsűritagok mellé érkeztek szakértők Szlovéniából, Lengyelországból, Olaszországból és Ausztriából is
- hangsúlyozta Kovács Boglárka Dóra, a verseny szervezését magára vállaló Tenkes Borvidékfejlesztő NKft. marketing vezetője, hozzátéve, hogy a bírálók akik több villányi pincészetbe is ellátogattak, de kirándultak Máriagyűdre és elvitték őket városnézésre is Pécsre.
A díjazottaknak a pécsi közönségkóstolón mintegy kétszáz lelkes borkedvelő társaságában Ipacs-Szabó István, a Villányi Borvidéki Tanács alelnöke és Győrffy Zoltán versenyigazgató adták át a champion-díjakat és az arany, valamint ezüst okleveleket. Nézzük az idei díjazott nemes nedűket!
Champion-díjak:
- 2021-es évjáratú portugieserek Champion-díja: VINATUS Villányi Portugieser 2021 (Magyarország)
- Érlelt portugieserek Champion-díja: WEINGUT DR. SCHREIBER Portugieser Select Trocken 2020 (Németország)
- Portugieser-alapú házasítások Champion-díja: FAMILIENWEINGUT HONSIG Cuvée Mariage 2018 (Ausztria)
- Portugieser-specialitások Champion-díja: WEINHANDWERKEREI SEYMANN Sparky Pink Rosé Brut Sparkling 2020 (Ausztria)
Aranyérmek:
- BOCK PINCE Redy 2021 (Magyarország)
- BOROSS CSALÁD PINCÉSZETE Villányi Remete Cuvée 2016 (Magyarország)
- BOROSS CSALÁD PINCÉSZETE Villányi Red Cuvée 2020 (Magyarország)
- FAMILIENWEINGUT HONSIG Blauer Portugieser 2017 (Ausztria)
- FAMILIENWEINGUT HONSIG Blauer Portugieser Joie 2019 (Ausztria)
- GERE TAMÁS & ZSOLT PINCÉSZETE Villányi REDy 2020 (Magyarország)
- JACKFALL Gesztenyés 2020 (Magyarország)
- JEKL PINCÉSZET Portugieser 2021 (Magyarország)
- KVASSAY LEVENTE PINCÉSZETE Kvassay Cuvée 2020 (Magyarország)
- MACZKÓ RÓBERT PINCÉSZETE REDy 2021 (Magyarország)
- PAKSI VINCÉSZET Jusztina 2020 (Magyarország)
- PAKSI VINCÉSZET Jusztina 2019 (Magyarország)
- SZENDE PINCE Portugieser Selection "Gábor" 2019 (Magyarország)
- TERRA PARNA Modrý portugal 2018 (Szlovákia)
- VINATUS Vinea Cuvée 2020 (Magyarország)
- VYLYAN SZŐLŐBIRTOK ÉS PINCÉSZET Macska Portugieser 2021 (Magyarország)
- WEINGUT LEONHARD HUPPERT Blauer Portugieser Auslese Trocken 2018 (Németország)
- WEINGUT SCHACHL HARALD Granat 2021 (Ausztria)
És ha már borok, akkor nem szabad megfeledkezni az úgymond „igazi közép-európai” fajtákról sem, az olaszrizlingről és a kékfrankosról. Tavasszal az utóbbira helyezte a hangsúlyt a Pécsi Borozó a második Kékfrankos Grand Tasting-en, amire hét ország hetvenkét pincészete nevezett százhuszonkettő bort.
Nevezők:
- Magyarország: 85 bor
- Horvátország: 16 bor
- Ausztria: 14 bor
- Szlovénia: 3 bor
- Szerbia: 2 bor
- Szlovákia: 1 bor
- Németország: 1 bor
Ahogy arra Győrffy Zoltán, a Pécsi Borozó főszerkesztője rámutatott, míg az első nemzetközi kékfrankos kóstolónkon azért meghatározónak mondható osztrák fölényt mérhettek, addig a második megmérettetésre egyrészt kevesebb bor érkezett innen, másrészt nem szerepeltek annyira meggyőzően. Hozzátette: ennek ellenére azt láthatták, hogy vannak pincészetek, sőt vannak borvidékek, ahol nagyon komoly munka folyik ezzel a fajtával. Nem csak hazánkban, de a szomszédos országokban is.
Mutatjuk az eredményeket:
- Magyarország: 7 platina, 41 arany, 31 ezüst
- Horvátország: 2 platina, 10 arany, 3 ezüst
- Ausztria: 1 platina, 5 arany, 7 ezüst
- Szlovénia: 2 platina, 1 ezüst
- Szerbia: 2 arany
- Szlovákia: 1 arany
- Németország: 1 arany
A nemzetközi zsűri három bort emelt ki legmagasabb pontszámmal, amelyek a verseny champion-díjasai lettek:
- Pálffy Szőlőbirtok és Pince Káli Királyi Kékfrankos 2017 (Balatonfelvidék, Magyarország) 95/100 pont
- Vina Belje Frankovka 2012 (Hrvatsko Podunavlje, Horvátország) 95/100 pont
- Vinska Klet Prus Modra Frankinja Barrique 2016 (Bela Krajina, Szlovénia) 95/100 pont
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)