Ez lehet a megoldás, fellélegezhetünk: megmentik a fürdőzőknek a Velencei-tavat?
Tavaly nyáron alacsony szintre csökkent a Velencei-tó vízszintje, 70 centiméter körül volt, ami főleg a turistáknak, strandolni vágyóknak okozott gondot, de a szakemberek kevésbé aggódtak. Idén tavasszal javult a helyzet, az agárdi vízmérce szerint májusban már sokszor a 100 centiméteres szint felett állt a vízállás, az utóbbi napokban 95 cm körüli értéket mértek.
Bíró Tibor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense és dékánja szerint a mostani helyzet kedvezőbb, de még sok víz hiányzik a Velencei-tóból. Annak is köszönhető a mostani 100 centis szint, hogy a tél elején elindult a vízpótlás, írja a napi.hu.
Nyár végéig változhat a helyzet, ha nem lesz elég csapadék, akkor könnyen lejjebb mehet a vízszint, de a szakemberek szerint továbbra sincs kritikus helyzet
– hívta fel a figyelmet a belvízi jelenségek kutatója.
El kell fogadni, hogy ez egy olyan tó, amely hajlamos a szélsőséges vízállások produkálására, szabályozás nélkül akár a kiszáradásra is. Utóbbitól azonban nagyon messze vagyunk - tette hozzá.
A szakemberek nemcsak az esőre várnak, a munka is megkezdődött. A zámolyi tározóban úgynevezett száraz kotrás kezdődött, vagyis eltávolítják az iszapot, ezt követően lehet feltölteni vízzel, de ez csak jövőre lehetséges a mostani munkálatok miatt.
Újdonság, hogy készítenek egy úgynevezett by-pass, megkerülő csatornát, így a Császár-víz már ki tudja kerülni a tározót, és közvetlenül táplálja majd a tavat. Ugyanakkor a Császár-víz is csak akkor tud számottevő mennyiséget szállítani, ha az átlagosnál több lesz a csapadék
- mondta a kutató.
A tónak jól jön, a fürdőzőknek kevésbé
A mesterséges vízszintszabályozás célja, hogy a vízszintcsökkenést mérsékelje. Ha a relatíve kis méretű és lecsökkent lefolyási hányaddal rendelkező vízgyűjtőn huzamosabb ideig vízhiány alakul ki - a csapadék és hőmérsékleti viszonyok miatt -, akkor számolni kell az alacsony vízállással. Azt is tudni kell, hogy a vízminőség szempontjából az alacsony vízállás alapvetően nem jelent problémát, a vízhasznosítást, azon belül is elsősorban a rekreációs célú vízhasználatokat nehezíti meg.
A tavaly kialakult helyzet, illetve az idén esetleg leszálló ágba kerülő vízszint miatt elsősorban esztétikai problémáról lesz szó, azaz a sekély víz a fürdeni vágyóknak jöhet rosszul.
Több területen is elindult a munka. A két tározó puffernek tekinthető a Velencei-tó esetében. A zámolyi tározó kotrása elindult, utána remélhetőleg megtörténik a pátkai korszerűsítése is. Hosszabb távon ezek felújítása, valamint a Császár-víz összekötő szakaszának átfogó rekonstrukciója jelentené a megoldást. Itt kell a tározási kapacitást és a tározási feltételeket javítani. A tározók kotrása, a műtárgyak felújítása, a földművek stabilizálása, nagyobb és jobb minőségű víztömeg visszatartását teszi lehetővé, így vízhiány esetén lehetne honnan vizet engedni a tóba.
Az egyetemi tanár közölte:
Összességében tehát szakmai szempontból továbbra sincs semmi baj, még akkor sem, ha az esetleges száraz nyár miatt ismét megjelennek az újságok címoldalán olyan hírek, amelyek szerint az alacsony vízszint miatt végveszélyben lenne a tó. Erről szó sincs és megkezdődött az a munka, hogy a jövőben stabilabb vízellátást tesz lehetővé.
Címlapkép: Getty Images
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)