Durva nyár elé nézünk, júliusban jön az újabb emelés: ki bírja ezt mind kifizetni?
Júliusban jön az újabb emelés, pedig már eddig is sokat hozott a konyhára ez a jövedéki adó. Nemcsak a dohánytermékek és a szeszes italok után fizetendő teher ugrik meg, hanem változik az áram, a fűtőolaj, a PB-gáz, a szén, valamint az LPG jövedéki adója is.
A kormány mintegy 100 milliárd forint bevételt vár a jövedéki adó, a cégautóadó, az egyszerűsített foglalkoztatási adó és a népegészségügyi termékadó megemeléséből. A július 1-jei változások előtt a jövedéki adóra szűkítve a kört, jól látható, hogy ez az adónem eddig is meghatározó volt, ezen a címen tavaly 1243,4 milliárd forint bevétele keletkezett a NAV-nak az egy évvel korábbi 1196 milliárd után- írta a Világgazdaság.
Július 1-jétől nő a jövedéki termékek után fizetendő adó mértéke, az átfogó emelés alól lényegében csak a benzin és a gázolaj kivétel.
Így a vonatkozó kormányrendelet alapján
- nemcsak a dohánytermékek és a szeszes italok után fizetendő teher ugrik meg,
- hanem változik az áram, a fűtőolaj, a PB-gáz, a szén,
- valamint az LPG jövedéki adója is.
Ahogy azt Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter a Vg-nek ismertette: a kormány összesen százmilliárd forint bevételt vár a jövedéki adó, a cégautóadó, az egyszerűsített foglalkoztatási adó és a népegészségügyi termékadó megemeléséből.
Például a cigaretta esetében júliustól decemberig a jövedéki adó mértéke 27 800 forint lesz ezer darabonként, és a kiskereskedelmi eladási ár 23,5 százaléka lesz, de legalább 40 800 forint ezer darabonként. Jövő januártól jön az újabb emelés: 29 500 forint/ezer darab lesz a mérvadó befizetendő összeg, valamint a kiskereskedelmi eladási ár 24 százaléka, minimum 41 800 forint/ezer darab. A sör esetében, ha kisüzemi főzdéről van szó, a jövedéki adó 900 forint/hektoliter/tényleges alkoholfok, a nagyüzemi gyártásnál viszont ugyanebbe a képletbe ennek a duplájával, 1800-zal kell júliustól számolnunk.
Jövedéki adóból a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) tavaly 1243,4 milliárd forint bevétele keletkezett az egy évvel korábbi 1196 milliárd után. Viszonyításképpen: az előirányzat 1248,6 milliárd forint volt
– derült ki a NAV évkönyvéből.
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)