Ez az igazi rezsicsökkentés: még nem késő belevágni, simán felezni lehet a fűtésszámlát

Dubóczky Krisztina   
  Megosztom
Ez az igazi rezsicsökkentés: még nem késő belevágni, simán felezni lehet a fűtésszámlát

Sokan tartanak attól, hogy belevágjanak otthonuk energetikai felújításába, hiszen hatalmas összegekbe kerülhet. Az ingatlanunk hőszigetelésének korszerűsítése viszont nemcsak kényelmi szempontból fontos: otthonunk értékét akár 15 százalékkal is megnövelheti, ráadásul ezzel az egyszeri befektetéssel 40-50 százalékos megtakarítást is elérhetünk a hűtési-fűtési költségeinken. Most a tetőszigetelés lehetőségeit jártuk körbe.

Energiahatékony épületek

Az épületenergetika – az épületek energiafogyasztásával foglalkozó műszaki terület – szerepe talán soha nem volt olyan fontos kérdés nemcsak az ingatlan lakói, hanem a bolygó jövője szempontjából, mint manapság. Nem véletlen, hogy az építkezéseket és az ingatlan-felújításokat illetően a legkomolyabb szigorítás az épületenergetikai szabályozásban történt, és 2021. január 1-től hazánkban is minden új épülettől elvárás lesz a közel nulla energiafogyasztás. Az épületenergetika komplex terület: az, hogy egy adott ház mennyi energiát igényel a lakók komfortjának biztosításáért, sok mindentől függ – például a tájolásától, a hőszigetelés anyagától és vastagságától, a hűtésre, fűtésre használt berendezésektől, a nyílászáróktól. Ám egy épület energiafogyasztása csökkentésének legegyszerűbb módja nem más, mint az alapos, hőhídmentes hőszigetelés.

A hőszigetelő rendszerek nagyon fontosak az épület energiahasznosítása szempontjából, hiszen a meleget télen bent tartják, nyáron viszont nem engedik be. Hazánkban számos tetőfedési megoldás ismeretes.

Egy ház hőszigetelése a hűtésre és fűtésre felhasznált energia hasznosításának első számú őre. Könnyű belátni, hogy ha nem szökik az energia – magyarán nem az utcát fűti vagy hűti az ingatlan tulajdonosa –, akkor a kevesebb is jobban hasznosul. Ellentétben a falak szigetelésével, ahol az anyag vastagságának szinte nincs jelentősége a helytakarékosság szempontjából, a tetőtér szigetelésnél ez nagyon is számít. A tetőtér szigetelésének a vastagságát két irányban lehet növelni: felfelé, a kültér irányába vagy befelé a lakótér felé, csökkentve ezzel a hasznos lakóteret. Az esetek többségében célravezetőbb inkább az előbbit választani

- mondta el BACHL Kft. szakembere, Demeter Viktor.

A kellemes tetőtér kulcsa a hőszigetelés

Számos oka lehet annak, hogy a meglévő lakótér szűkösnek bizonyul: például gyarapodik a család, nőnek a gyerekek és nagyobb teret igényelnek. Családi ház esetében a leginkább kézenfekvő megoldás egy új lakószoba, iroda vagy hobbihelység kialakítására a tetőtér beépítése.

A tető alatt közvetlenül azonban többnyire meglehetősen mostohák a belső klímaviszonyok: nyáron a közvetlen napfény úgy felforrósítja a tetőt, hogy az befelé is szinte sugárzik, ráadásul az épületben a meleg már eleve fölfelé száll, és ebből adódóan a tető felé „szökik el” télen, nem megfelelő csapadékzárás esetén pedig egy-egy vihar után akár közvetlenül a nyakunkba is csöpöghet a víz.

Szigetelés bővítése befelé

A hőszigetelés korszerűsítését a tetőn két oldalról végezheti el az építtető attól függően, hogy mennyi energiát és anyagi ráfordítást tud rászánni. A leggyakrabban a tetőtér beépítésekor a meglévő hőszigetelést bővítik befelé. Ennek előnye, hogy nem jár komolyabb felfordulással, bontással, átmeneti tetőfóliával, és relatíve kevesebbe is kerül.

Szigetelés a szarufák felett

Ideális esetben azonban a külső hőhatás felől történik a hőszigetelés, így az átalakításoknál is érdemes ezt az elvet érvényesíteni. Ez azt jelenti, hogy a hőszigetelés a szarufákon kívülre kerül – ehhez pedig vissza kell bontani a meglévő cserepeket, lécezést, fóliát, egészen a szarufákig, majd felhelyezni az új PIR hőszigetelő réteget a szarufák fölé. A PIR hőszigetelő anyag alkalmazásával a munka gyorsan halad, és a hőszigetelés lehető legnagyobb hatékonyságát is ez a megoldás biztosítja tartósan.

U érték-követelmény – a jó döntéshez ismerni kell

Az építésügyi szabályok meghatározzák, hogy minimálisan milyen hőszigetelő képességgel kell rendelkeznie az újonnan beépítendő építőanyagoknak, épületszerkezeteknek. A rendelet nem magát a hőszigetelés vastagságát határozza meg, hanem a hőátbocsátási tényezőket, szerkezettípusonként, vagyis azt, hogy melyik hőszigetelő anyagot milyen vastagságban kell alkalmazni egy beépített/lakott tetőtérben, ahol a fűtött tetőteret határoló szerkezet U értéke: 0,17 W/m2K. Ez az érték azt mutatja meg, hogy egységnyi felületen keresztül, egységnyi hőmérsékletváltozás hatására mennyi hőenergia távozik a lakásból. Minél kisebb ez az érték, annál jobban szigetel a szerkezet.

Régebben a szarufák közti szálas szigetelőanyagokat használták, most viszont, amikor már ezekből az anyagokból minimum 30 cm beépítésével (miközben a szarufa vastagsága általában csak 15 cm) lenne teljesíthető a követelmény értéke, modernebb, jobb módszereket érdemes bevetni

- árulta el a szakember.

Drága megoldás, de megtérülő befektetés lehet

Az ISOTEC egy komplett hőszigetelő megoldás, mivel a panelek tartalmazzák mindazon rendszerelemeket, melyeket a hagyományos szigetelés során külön kell beépíteni. A beépített rendszerelemeknek köszönhetően a szarufaszerkezet elkészülte után több munkafázis kihagyható. A hőszigetelő panelek zártcellás poliuretán habból készülnek, ennek köszönhetően nagy mértékben képesek csökkenteni a hőcserét: télen a hőleadást, nyáron pedig a tető alatti rekkenő hőség kialakulását gátolja-

A panelekhez gyárilag rögzített multifunkciós acél lécek helyettesítik a hagyományos tetőléceket. A kivitelezés során nincs szükség ellenlécezésre és cseréplécezésre, megspórolva ezzel számos munkaórát és anyagköltséget. Az előre felszerelt acél lécezés járható felületet biztosít. A poliuretán hab, közérthetően purhab felületét alumínium fóliaburkolat veszi körbe, ezáltal másodlagos vízhatlan réteget biztosít a cserepek alatt.

A standard panelek ára:

Hőszigetelés a szarufákon kívül

A legtöbb esetben a külső hőhatás felől történik a hőszigetelés, így az átalakításoknál is érdemes ezt az elvet érvényesíteni. Ez azt jelenti, hogy a hőszigetelés a szarufákon kívülre kerül – ehhez pedig vissza kell bontani a meglévő cserepeket, lécezést, fóliát, egészen a szarufákig, majd felhelyezni az új PIR hőszigetelő réteget a szarufák fölé.

A keménytáblás PIR anyag a szarufák fölötti hőszigetelési munkákat nagyban megkönnyíti, hiszen lépésálló, nagy hajlítószilárdságú lapokból áll, melyen az ácsok kockázat nélkül lépkedhetnek. A táblák nagy mérete lehetővé teszi, hogy a munkálatok gyorsan haladjanak – a táblák egymásba illesztve egyszerűen felhelyezhetők, miközben áthidalják a réseket, elejét véve a hőhidak keletkezésének.

A PIR táblákra ráadásul egy csapadékzáró fólia réteg is került, így ha nyáron nem kerül vissza szigeteléshez lebontott cserép a tetőre pár napig vagy akár hétig, akkor a szigetelőlapok helytállnak alkalmi tetőfedő rétegként is. Egy 0,78 négyzetméteres, 1250x625x40 mm-es PIR tábla ára darabonként 3000 forint körül kezdődik, a Praktikerben 4399 Ft, egyéb webáruházakban 7000-9000 Ft közötti áron is megtalálható a méret, de például egy BACHL tecta-PUR 022x180 mm-es, 2,976 négyzetméteres tábla ára 67541 Ft.

Hőség a tetőtérben vagy az emeleten

A tetőtérben lakók leggyakoribb panasza nyáron, ha nem szerelnek be légkondicionálót, hogy szinte kibírhatatlanul felmelegszik a tetőtéri szoba még megfelelő árnyékolás mellett is. Ennek hátterében az áll, hogy a cserép a tetőn nyáron akár 70-80 Celsius fokra is felmelegszik, és ez a forróság nem megfelelő hőszigetelés esetén beszivárog, különösen, ha sötét színű felületet ért a napfény. Sajnos általános tapasztalat, hogy egy átlagos tetőteret képtelenség 30 Celsius fok alá hűteni nyáron egyéb hűtőberendezések nélkül.

Akár a kevesebb energiabefektetéssel járó belső szigetelés-kiterjesztés, akár az alaposabb és hatékonyabb tető felőli szigetelés mellett döntünk a lakásbővítő tetőtér-beépítéskor, vagy a tetőszigetelésünk megújításakor, a korszerű poliuretán keményhab szigetelőlapok a környezetet is kímélő, kellemes belső klímát biztosító megoldást jelentenek a szakemberek szerint.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

szigetelés

tetőszigetelés

pir

energiamegtakarítás

purhab

tetőtér