Szenvednek az aszály miatt a Hortobágyon is: mi lesz így a magyar szürkemarhával?
Bár az ideihez hasonló rendkívüli száraz időjárásra, ennyire sovány legelőkre még az idősebb pásztorok sem nagyon emlékeznek, úgy tűnik, a puszta állatállománya egyelőre jól bírja a megpróbáltatásokat. Ez a megállapítás legalábbis igaz a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. szürke marháira és juhaira.
Ha autóval végigmegyünk a 33-as főúton, rögtön szembetűnik, hogy zöldet csak elvétve, itt-ott lát az ember, és ezen az állapoton a múltkori kiadósabb eső sem sokat javított. Fülöp Bernadett, a nonprofit kft. közelmúltban kinevezett, új ügyvezetője ennek ellenére bízik abban, hogy a jószágok még sokáig, akár decemberig is kint maradhatnak a legelőkön, és a téli takarmányellátással sem lesz gond, írja a haon.hu
Augusztus elején még nemigen láttuk ilyen színben, ilyen állapotban a pusztát
mondja.
Több tízezer bála széna és szalma kell
Közben a társaság már javában készül a télre, amikor is egészen elképesztő mennyiségű takarmányra lesz szükség az állatok etetéséhez, almozásához. Az ügyvezetőtől megtudtuk: a cég a 7000 hektár legelő mellett rendelkezik 600 hektár szántóval is, amelyen kizárólag a saját állatállomány ellátásához termesztenek takarmányféleségeket. Az onnan betakarított mennyiség jó évben is csak a szükséges töredékét fedezi, idén viszont a szárazság miatt még az átlagosnál is jóval kevesebb saját takarmánnyal számolhatnak.
A nonprofit kft.-nek csaknem 3000 szürkemarha és bivaly, nagyjából 2000 racka és merinó ellátásáról kell gondoskodnia, és ott van még a Mátai Ménesben 250 nóniusz, továbbá mintegy húsz magyar sportló. Takarmányozásukra éves szinten 4-500 millió forintot költenek. – A közbeszerzés alapvetően nehezítő körülmény, most viszont előnyünk származott belőle, mert az eljárást már februárban, a takarmányárak jelentős drágulása előtt kiírtuk – magyarázza Fülöp Bernadett. – Így aztán már hónapokkal ezelőtt megkötött szerződésünk volt a szükséges mennyiség nagy részére. Harmincötezer mázsa, azaz mintegy 10 ezer bála szalma, néhány ezer bála kukoricaszár és legalább 10 ezer bála széna kell ahhoz, hogy a jövő tavaszi legeltetési időszak kezdetéig el tudjuk látni az állatokat, a saját magunk által megtermelt 10 ezer bála szenázs mellett.
Ötvenezer egy báláért?
Az árak egyébként szinte napról napra változnak, így azok a gazdák, akik nem léptek kellő időben, azzal szembesülhetnek, hogy folyamatosan egyre többe kerül a takarmány.
Míg tavaly egy bála szénáért hozzá lehetett jutni 4-5 ezer forintért, idén ez már hónapokkal ezelőtt legalább a duplájára emelkedett, és az áremelkedés azóta is megállíthatatlan. Júliusban már arról szóltak a hírek, hogy akár 20 ezer forintot is elkérhetnek egy báláért, mostanában pedig már az 50 ezer forintos bálánkénti ár sem elképzelhetetlen.
Fülöp Bernadett hangsúlyozta: igyekeznek a legeltetési szezont minél tovább „kitolni”, a téli takarmányfelhasználás pedig a korábbi évekhez képest is nagyobb odafigyelést, gondosságot igényel majd.
Nálunk van az ország egyik legnagyobb szürkemarha-törzsállománya, a fajta megőrzése az egyik fő feladatunk. Mindent megteszünk annak érekében, hogy ennek a célnak idén is zökkenőmentesen meg tudjunk felelni
- fogalmazott az ügyvezető.
Címlapkép: Getty Images
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)