Ezzel hamarosan minden magyar munkavállalónak szembe kell néznie: sokaknak fájni fog
Rendkívül nehéz időszakot élünk, hiszen 2022. augusztus 1 óta jelentősen emelkedtek a rezsiárak, a Kata-s vállalkozásaikat megszüntetésre kényszerülők közül sokan visszatérnek a munkaerőpiacra, ráadásul a munkavállalók is egyre magasabb bért szeretnének, amivel lépést tudnának tartani az infláció miatt megnövekedett árakkal. A nehezített helyzetben fontosnak tartottuk megtudni, hogy a vidéki munkáltatók hogyan állnak a változásokhoz és milyen lépésekre készülnek, ezért felkerestünk egy szervezetfejlesztő és egy HR szakembert, akik számos céggel állnak kapcsolatban, hogy osszák meg velünk tapasztalataikat.
Elsőként Bostayné Papp Éva, a Labours Hungary Kft. szervezetfejlesztője árulta el nekünk, hogy milyen visszajelzéseket tapasztal partnervállalatainál. Szinte minden szektort érintik a gazdasági szankciók és az energiaellátással kapcsolatos kérdések. Nehezítő faktor, hogy egyszerre rövid időn belül, sok és jelentős mértékű döntéseket szükséges meghozniuk a munkaadóknak és a munkavállalóknak. Szinte lehetetlen megjósolni hogyan fognak reagálni a munkáltatók a megemelkedett többletköltségekre, vagy milyen kényszerű intézkedéseket kell meghozniuk annak érdekében, hogy a vállalatok működőképességüket fenntartsák és versenyben tudjanak maradni úgy, hogy közben a munkavállalóikat se veszítsék el.
A munkavállalókat is bizonytalanság veszi körül. Egy részük aggódik, hogy a jövedelmük fedezni fogja-e a rezsiköltségeket, és az is előfordulhat, hogy több évtizeden keresztül megszokott munkahelyüket egyesek feladni kényszerülnek, hogy magasabb bért tudjanak kialkudni egy új munkahelyen. Vannak olyanok is, akik már most előre terveznek, felkészülnek a nehezebb időkre és gyakorlati lépéseket tesznek, hogy meglévő munkájuk mellett másodállást vagy időszakos jövedelemkiegészítő tevékenységet keressenek.
Számos jövőre mutató feltételezéseik vannak a cégvezetőknek és a munkavállalóknak, de kiszámíthatatlan, hogy a gyakorlatban ehhez képest milyen eltérések lesznek.
Minden nehézség ellenére azt tapasztalom, hogy a munkáltatók mindent megtesznek annak érdekében, hogy valamilyen mértékben hozzájáruljanak a terhekhez, pedig a munkáltatók sincsenek könnyű helyzetben. Bizonytalanok a megrendeléseik, akadozik az alapanyagellátásuk, és a vállalatoknak is magasabb árat kell fizetniük a gázért, villanyért. Így nem könnyű biztonságot, stabilitást nyújtani a munkavállalóknak. A humán erőforrás mindig is kiemelt helyet foglalt el a szervezetek életében, most sincs másképp, védik, támogatják a munkavállalókat. A nehéz időszak egymásrautaltságot is jelent, így kéz a kézben vészelik át a munkáltatók és a munkavállalók ezt az időszakot.
Közel azonos szempontból látja a helyzetet Fetter Valéria interim HR vezető, vállalati HR tanácsadó, aki jelenleg nagyon érdekesnek látja vidéken a munkaerőpiaci helyzetet. Kalkulációk vannak, számításokat folytatnak a munkáltatók és a munkavállalók is. A jelentős rezsiáremelkedés nemcsak a munkavállalók pénztárcáját terheli meg, hanem a munkáltatók számára is meghatározó költségnövekedést jelent. A szolgáltatók most kezdtek el ajánlati árakat adni a cégeknek, így a foglalkoztatók most szembesülnek azzal, hogy mennyire drágulnak meg a kiadásaik. A munkavállalók már a megtakarításokra törekednének, elkezdődött a családon belül a spórolás. Mindenki próbálja kikalkulálni, hogy az új rezsiárak és a növekvő infláció mellett mennyit kellene a családi kasszába megtakarítani.
A munkáltatók részéről lassabban jönnek az információk; egyelőre annyit tudnak, hogy őket is érinti a rezsiáremelés. Mindeközben a cégeknél egyeztetések folynak, hogy adjanak-e a munkavállalóknak valamilyen rezsikompenzációt amellett, hogy még nem tudják mennyivel emelkednek saját rezsiköltségeik. Egyfajta „préshelyzet” kezd kialakulni. Egyrészt jelen van egy hallgatólagos munkavállalói elvárás a rezsikompenzációt illetően, másrészt a munkáltató valószínűleg a saját profitjának rovására kell majd fizesse a közüzemi díjak növekményét. Ezen kívül arról is dönteniük kell, hogyha adnak kompenzációt, akkor hogyan és milyen formában segíthetik a dolgozókat. Nagyon erősen bíznak benne, hogy kormányzati szinten születik egy döntés, életbe lép egy rendelet, amely lehetővé teszi, hogyha adnak rezsitámogatást, akkor esetleg a minimálbér egy részéig, adómentesen tehessék meg, éppen úgy, ahogyan a távmunkában dolgozók esetében is.
Azon munkáltatók, amelyek kedvező profitabilitással működnek, az őszi hónapokra többnyire újabb béremelést terveznek.
Legelsőnek a multinacionális cégek, valamint a nagyvállalati szektor szokott reagálni a munkaerőpiaci markáns változásokra, mert nekik áll rendelkezésükre a megfelelő anyagi hátterük hozzá. A kis és középvállalkozások egyelőre számításokat végeznek, próbálnak egyensúlyozni, kivárni, hogy mikor jön el az a pont, amikor kompenzációra már feltétlenül szükség van.
Senki nem akarja, hogy a jó szakemberek elmenjenek, ezért várhatóan valamilyen megoldásra szükség lesz.
A két szakember véleménye is jól tükrözi, hogy rendkívül feszes és nehéz időszakot élünk jelenleg. A küszöbön álló gazdasági recesszió miatt olyan pillanatok elé nézünk, amellyel eddig még nem találkoztunk, ezért fontos a következetesség és a kivárás.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)