Újabb drasztikus megszorításokat jelentettek be: bezárás vár több vidéki múzeumra
A Magyar Nemzet értesülése szerint L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója állománygyűlésen jelentette be, hogy november 1-jétől várhatóan 2023. február 28-ig a múzeum több vidéki tagintézménye – a Rákóczi Múzeum, a Mátyás Király Múzeum, az Esztergomi Vármúzeum, valamint a Nemzeti Régészeti Intézet és bázisai kivételével – zárva tart.
L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója állománygyűlésen jelentette be, hogy november 1-jétől várhatóan 2023. február 28-ig a múzeum több vidéki tagintézménye – a Rákóczi Múzeum, a Mátyás Király Múzeum, az Esztergomi Vármúzeum, valamint a Nemzeti Régészeti Intézet és bázisai kivételével – zárva tart - írta a Magyar Nemzet.
Az intézkedés hátterében az energiaárak növekedése áll, és mindez lehetőséget teremt a tagintézmények korszerűsítésére. A Magyar Nemzet arról is értesült, hogy a legfontosabb nemzeti intézményeink egyikének az áramért idén várhatóan több mint hatszor annyit kell fizetnie, mint tavaly, a gáz ára pedig közel háromszorosa lett.
Ez azt jelenti, hogy a Nemzeti Múzeumnak áram- és gázkiadásai a tavalyi közel 120 millió forintról idén várhatóan 620 millió forint közelébe emelkednek, 2023-ban pedig – a jelenlegi árak fennmaradása esetén – meghaladhatják az egymilliárd forintot.
A Magyar Nemzeti Múzeum vezetése energiamegtakarítási intézkedési tervet dolgozott ki, amelynek része néhány tagintézmény téli bezárása. A tárgyban kiadott főigazgatói utasítás az érintett tagintézmények munkavállalói és közfoglalkoztatottjai részére távmunkát rendelt el.
A Nemzeti Múzeum állománygyűlésén bejelentették továbbá, hogy az egyes intézmények veszélyhelyzeti működéséről szóló kormányrendelet alapján
a múzeum ingatlanjaiban a hőmérséklet nem haladhatja meg a 18 Celsius-fokot,
s az intézmény természetesen ennek megfelelően fog eljárni.
Illetve ismertették a dolgozókkal a Pénzügyminisztérium közleményét, amely szerint a kormány automatikusan fizeti a béreket, a nyugdíjakat, a köznevelési, a felsőoktatási, a szociális, az egészségügyi és a közfeladatokhoz kapcsolódó kiadásokat, továbbá a 2014–2020 közötti uniós programok kifizetéseit és a dologi költségeket is. Minden más kifizetéshez a pénzügyminiszter engedélye szükséges.
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)