Te érzed a pénztárcádon az emelést? Durva, de ennyit keresünk mi, magyarok
A december 15-én megszületett bérmegállapodás alapján 2023-ban 232 ezer forint lett a bruttó minimálbér, és 296 400 forint a szakmunkás minimálbér, azaz a garantált bérminimum. Így a nettó minimálbér (adókedvezmények nélkül) 154 280 forintra, a bérminimum pedig 197 106 forintra nőtt. Annak járt utána a 24.hu, hogy az utóbbi évek erőteljes béremelései eredményeként hogyan áll a magyar minimálbér, illetve az átlagkereset európai összehasonlításban.
A szakszervezetek magasabb (a minimálbérnél 20 százalékos, a bérminimumnál minimum 40 ezer forintos) emelést szerettek volna – ehelyett 16 százalékos lett a minimálbér-emelés és 14 százalékos (36 400 forintos) a bérminimum-emelés.
A minimálbérnél nem látszik a felzárkózás
Az elmúlt 14 évben bruttóban több mint háromszorosára nőtt a minimálbér. Nettóban ennél karcsúbb volt a növekedés (az alacsony jövedelműek adójóváírásának 2012-es kivezetése miatt), két és félszeres.
Önmagában a magyar minimálbért nézve látványos a gyarapodás. Európai összehasonlításban azonban nem javult a helyezésünk (azokat az országokat számításba véve, ahol van minimálbér): míg 2018-ban a nyolcadik legalacsonyabb minimálbér volt a magyar euróra átszámítva, az idei második félévre már csak „alulról” a hatodik helyre volt elég az összege.
Régiós összehasonlításban sem látszik a felzárkózás – 2018-ban még a negyedik helyezettek voltunk, 2022-ben azonban már a harmadik legkisebb minimálbér volt a magyar a térségben, euróban számolva.
Amikor pedig félévről félévre nézzük a magyar minimálbért euróban, az is világosan kirajzolódik, hogy a forintárfolyam romlása a második félévre (2021 kivételével) mindig alacsonyabb értékeket adott.
Nőtt a lemaradásunk az átlagkeresetnél is
Nemcsak a minimálbéreknél, hanem az átlagkereseteknél is jelentős növekedés következett be 2010 óta. Ha csak az utóbbi időszakot nézzük, a kormány keményen költött a béremelésekre, például tavaly a fegyveres testületeknél, tavalyelőtt az orvosoknál, ami felfelé húzta az átlagot. Az elmúlt évben bevezették a 25 év alattiak szja-mentességét, ami szintén a nettót növelheti, az idén pedig a 30 év alatt szülő nőkre terjesztették ki a kedvezményt.
A bruttó és a nettó átlagkereset 2010 és 2022. harmadik negyedéve között a 2,5 szeresére hízott. A bruttó 202 ezerről 503 ezer forintra emelkedett, a nettó pedig 133 ezerről 335 ezer forintra. Ha viszont európai kitekintésben nézzük a nettó átlagkereseteket, akkor megint nem az látszik, hogy a magyar bérek felzárkóznának.
Az elérhető többféle európai statisztika közül az egyedülálló, gyermektelen dolgozók nettó átlagkeresetét foglaltuk táblázatba, euróban. Az arányok a többi kereseti kategóriánál is hasonlóak voltak, mint ennél.
Amíg 2013-ban még a magyar éves nettó átlagkereset volt az ötödik legalacsonyabb, addig 2021-ben már a negyedik legalacsonyabb volt a magyar bér.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)