Nyomtatóból jöhet a hús, az élelmiszer? Sokkoló, mi várhat még az emberiségre

Agrárszektor   
  Megosztom
Nyomtatóból jöhet a hús, az élelmiszer? Sokkoló, mi várhat még az emberiségre

Nyomtatott marhahús, algák, rovarok - ezek a mai modern világban, modern étkezésben mind-mind szerepet kaphatnak. Bármennyire is furcsának tűnik, egyáltalán nem állunk messze például az ételnyomtatástól. Olyannyira nem, hogy a japán Wagyu marhahúst is előállították már 3D nyomtatással, igaz, még csak nagyon kis mennyiségben, és igen vékony szeletben - de attól még nyomtatták és létezik. De vajon minderre szükség van-e, tette fel a kérdést az Agrárszektor.

A világ húsfogyasztása az elmúlt 20 évben megduplázódott, melynek oka egyrészt a népességnövekedés, másrészt a jövedelemnövekedés. Amint az emberek gazdagabbak lesznek, megváltozik az étrendjük, keményítő alapúról több húst és tejterméket, gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó étrendre térnek át. Az emberiség egyre nagyobb része engedheti meg magának a húsfogyasztást, aminek következtében a hústermelés, vagy legalább is az igény tovább nő. Kelet-Ázsiában ~50 %-os növekedéssel számolnak 2030-ig a jövedelemnövekedés következtében, ugyanakkor az állattartást kiszolgáló szántóterületek bővülése korlátozott.

A folyamatos erdőirtás oka, hogy elegendő takarmányt termesszünk az állattartáshoz. A szójatermés 70%-ával a haszonállatokat takarmányozzuk. Ma a hús- és tejipar szolgálatában áll a mezőgazdasági művelésbe vett területek 80 %-a, melyeken elsősorban takarmányt termesztenek. Az állattenyésztéshez rengeteg víz is kell, aminek 98 %-ára az állatok által megevett növények termesztéséhez van szükség. A növények és az állatok is édesvizet igényelnek, amiből szintén egyre kevesebb van. Ez az egyik oka annak, hogy a jelenlegi húsfogyasztás fenntarthatatlannak tűnik

- fogalmazott Dr. Mednyánszky Zsuzsanna, a MATE ÉTTI tanszékvezetője az Agrárszektornak.

A szakember egy másik problémát is megemlített, mégpedig az üvegházhatású gázok termelését. Az állattenyésztés az emberi szén-dioxid-kibocsátás körülbelül 15 %-áért felelős. További probléma az állatok emésztése és a trágyakezelés során keletkező metán, ami sokkal erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid. A trágyakezelés változtatásával és a trágya biogázként történő felhasználásával viszont jelentősen mérsékelhető a metánkibocsátás, tehát felelős állattartással csökkenthető annak környezetterhelő hatása. Nem lehet elmenni amellett sem, hogy a környezetvédelmi szempontok mellett egészségügyi szempontból is változtatni kell a táplálkozási szokásainkon.

A teljes cikk itt olvasható.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

agrárszektor

nyomtatott hús

3d nyomtatás